Pozdišovská keramika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pozdišovská majolika - tanierik, 20. storočie, Slovensko

Pozdišovská keramika je druh značkovej keramiky s niekoľko sto ročnou tradíciou výroby na území východného Slovenska v obci Pozdišovce. Je to keramika - hrnčina - vyrábaná z kaolínovej hliny, ktorá sa ťažila v okolí obce Pozdišovce v Ondavskej vrchovine. Jej časť „Pozdišovský chrbát“ obsahuje v hĺbke od 0,5 m do 12 m ložisko kvalitného bieleho, žltého a červeného ílu vhodného na tvorbu tejto keramiky.[1]

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

Prvá písomná zmienka o hrnčiaroch z okolia Pozdišoviec (z panstva Pozdišovce)[2] sa datuje na 11. október 1416.[3][4] Zo začiatku sa vyrábal úžitkový riad. Postupne keramikári začali tvoriť dekoratívnu keramiku, ktorá čerpala vzory z miestnej tradície ornamentu, ale aj z ornamentinky okolitých výrobní (najmä Sárospatak). V histórii tejto keramiky sa vytvárali tri druhy keramického riadu definované podľa úpravy povrchu:[1]

  • zadymovaná keramika (tiež "čierna keramika")[5]
  • neglazovaná keramika
  • glazovaná keramika = majolika

Najstaršia zachovaná pozdišovská keramika je zo 17. storočia.[1] Na pozdišovských výrobkoch je od r. 1947 charakteristický figurálny vzor na tmavom až čiernom burelovom pozadí. Výrobný keramický závod, používajúci nové technológie, fungoval pod názvom Kermex s r.o. do r. 2006. Vyrábala sa úžitková aj ozdobná keramika. Zo začiatku tu boli dielne zaoberajúce sa výrobou úžitkového riadu. Postupne začali vyrábať dekoratívnu keramiku s využitím ornamentálneho dekoru v ľudovom štýle. Úžitková strojovo vyrábaná keramika sa tu stala hlavnou časťou produkcie.

V Pozdišovciach je len jediná súkromná dielňa majstra keramikára, v ktorej sa tvorí výhradne ručne vyrábaná majolika. Je to dielňa majstra Jána Parikrupu (nar. 1942).[6] V jeho rode je tradícia keramikárstva stará 300 rokov.

Pozdišovská keramika a pozdišovská majolika sú výrobky s ochrannou známkou. Originálne ručné keramikárske výrobky z Pozdišoviec sa predávajú len pod touto ochrannou známkou.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Externé zdroje[upraviť | upraviť kód]

Majstri hliny: Pozdišovské keramické dielne - Google kniha