Probosciger

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Kakadu palmový
Palm Cockatoo.JPG
Kakadu palmový
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Probosciger aterrimus
Gmelin, 1788
Bird range palm cockatoo.png
Mapa prirodzeného výskytu kakadu palmového.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Probosciger, po slovensky kakadu alebo staršie jazyčník, je rod z podčeľade kakaduorodé. Jediným druhom tohto rodu je kakadu čierny alebo kakadu palmový alebo jazyčník čierny (Probosciger aterrimus, Gmelin 1788). Tento druh papagája je zaradený na zoznam CITES.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Hlava kakadu palmového

U kakadu palmového dominuje čierne zfarbenie. Je to 60 cm dlhý papagáj, ktorý má hrubý, zo strán sploštený, čierny zobák kruhovitého tvaru. Horná časť zobáku je dlhá a jej ostrá špička končí hlbokým zubovým zárezom. Jeho dlhý, dvojfarebný (dole červený a hore čierny) jazyk je dobre viditeľný, lebo horná a dolná časť zobáku do seba nezapadajú. Jazyk je na konci pokrytý rohovinou.

Tvár papagája nad zobákom je operená, ale na jeho lícach až ku očiam dominuje červeno sfarbená nahá koža, ktorá pri rozrušení nápadne stmavne. Dúhovka očí kakadu palmového je tmavohnedá, nohy šedé.

Chochol tohto kakadu je vytvorený z dlhých úzkych, dozadu zahnutých pierok. U tohto druhu papgaája nie je výrazný pohlavný dimorfizmus. Mladé vtáky sú nierne farebne odlišné od dospelých.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Areál rozšírenia kakadu palmového je na severoaustrálskom polostrove Kap York, Aruských ostrovoch a na Novej Guinei a jej priľahlých ostrovoch.

Je obyvateľom pralesov, hustejších savanových lesov do nadmorskej výšky 1 300 m. Žije v skupinách, páry sa osamostatňujú iba v dobe hniezdenia.

Kakadu palmové hniezdia v dutinách stromov. Samica znáša iba jedno vajce, z ktorého sa mláďa vylíahne po 30 dňoch inkubácie. Mláďatá opustia hniezdo po 8-9 týždňoch.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavnou potravou kakadu palmového sú semená, orechy, ovocie a rôzne bobule.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kakadu arový na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).
  • Milan Vašíček - Papoušci oceánie