Programovanie (informatika)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Programovanie je proces zahŕňajúci činnosti od návrhu algoritmu, písanie, testovanie a ladenie zdrojového kódu počítačového programu (softvér), vrátane následnej údržby.

V oblasti výpočtovej techniky ide o proces vytvárania algoritmov a počítačových programov vrátane ich testovania, ladenia a vypracovania dokumentácie na ich použitie. Programovanie je vytváranie a zapisovanie návodov riešenia problémov v programovacích jazykoch do tvaru programov na riadenie činnosti počítačov.

Návrh algoritmu obvykle určuje všeobecný postup riešenia danej úlohy. Zdrojový kód programu je zápisom algoritmu v zvolenom programovacom jazyku. Programom (algoritmom) nemusí byť nutne počítačový program - programy sú napr. aj návody na použitie, recepty v kuchárskych knihách a podobné.

Cieľom programovania je vytvoriť program, ktorý vykazuje určité žiadúce správanie. Proces písania zdrojových kódov často vyžaduje odborné znalosti v mnohých rôznych odboroch, vrátane znalosti oblasti použitia.

V rámci softvérového inžinierstva je programovanie súčasťou vývojového cyklu softvéru (anglicky Software development process).

Programovacie jazyky[upraviť | upraviť zdroj]

Pod pojmom programovací jazyk rozumieme prostriedok pre zápis algoritmov prevádzaných na počítači. Je komunikačným nástrojom medzi programátorom, ktorý v programovacom jazyku formuluje postup riešenia daného problému, a počítačom, ktorý program interpretuje technickými prostriedkami.

Programovacie nástroje[upraviť | upraviť zdroj]

Programovacie nástroje sú programy, ktoré programátorom uľahčujú vývoj programov. Najčastejšími nástrojmi sú prekladače, vývojové prostredia. Ďalšie sú nástroje na riešenie špeciálnych úloh (napr. Automatické generovanie kódu): bison, flex, yacc.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Programování na českej Wikipédii.