Prsteň čistoty
Prsteň čistoty alebo prsteň cudnosti (po angl. purity ring alebo chastity ring) je označenie symbolu v podobe prsteňa, ktorý začali používať v 90. rokoch 20. storočia mladí evanjelikáli v USA a neskôr sa začal šíriť aj do ďalších kresťanských skupín a krajín, najmä anglofónneho sveta. Jeho nosením dávajú mladí ľudia najavo rozhodnutie rešpektovať kresťanské učenie o sexualite a zotrvať až do manželstva v celibáte.
Prsteň sa obvykle nosí na ľavej ruke, často na prste, kde sa nosí snubný prsteň (aj keď to nie je pravidlom). Neexistuje žiaden jednotný vzhľad prsteňa, obvykle nesie symbol kríža, alebo niekoľko krížov či stručný nápis typu Love waits prípadne biblický citát. Môže byť i úlomok diamantu alebo iného drahého kameňa.
Prsteň čistoty prezentuje aj americká kontroverzná organizácia Silver Ring Thing, ktorá rozšírila svoju iniciatívu zo Spojených štátov do Veľkej Británie. Organizácia odmieta antikoncepciu, ktorú považuje za nebezpečne nespoľahlivú.
Problémy s prsteňom
[upraviť | upraviť zdroj]Nosenie prsteňa cudnosti môže byť v niektorých krajinách za určitých okolností problematické. V Spojenom kráľovstve vzbudil veľkú pozornosť prípad Lydie Playfootovej, ktorej jej škola (Millais School in Horsham, West Sussex) pod hrozbou vylúčenia zakázala prsteň nosiť, pretože podľa nej narušuje jednotnú politiku školskej uniformy (ku ktorej škola vo všeobecnosti zakazuje nosiť akékoľvek šperky okrem jedného páru náušníc [1]), pričom jeho nosenie nepredstavuje nevyhnutnú súčasť náboženských povinností (na rozdiel od náramkov, ktoré toleruje sikhským dievčatám, a šatkám, ktoré toleruje moslimkám[2]). Nebol to jediný prípad v Spojenom kráľovstve, na rozdiel od iných však dievča a jej rodina argumentáciu školy odmietli a označili jej postup za nezákonný a porušujúci Lydiine náboženské práva. Lydia síce pre hrozbu vylúčením prestala prsteň nosiť, vzniesla však proti svojej škole žalobu pre diskrimináciu kresťanov. V júni 2007 sa prípadom začal zaoberať Najvyšší britský súd. [3][4] Lydia získala spomínaný prsteň od organizácie Silver Ring Thing.Tento prsteň prísne zakazuje používanie Marihuany a iných podobných látok.
Pozri aj
[upraviť | upraviť zdroj]Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ http://www.millais.co.uk/information/uniform2.html Archivované 2007-09-29 na Wayback Machine Pravidlá pre nosenie uniformy na Millais School in Horsham
- ↑ http://www.christnet.cz/magazin/zprava.asp?zprava=13677
- ↑ http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/6229098.stm
- ↑ Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2007-06-24]. Dostupné online. Archivované 2007-06-26 z originálu.