Prvá búrska vojna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prvá búrska vojna
Súčasť búrskych vojen

Generál George Colley počas bitky na Majuba Hille
Dátum 16. december 1880 - 23. marec 1881
Miesto Transvaal
Výsledok víťazsto Búrov, samospráva Transvaalu pod formálnou britskou vládou
Protivníci
Transvaal Republika Transvaal
podpora od:
the Orange Free State Oranžský slobodný štát
Spojené kráľovstvo Britská ríša
Velitelia
Transvaal Piet Joubert
Transvaal Nicolaas J. Smit
Transvaal Piet Cronjé
Spojené kráľovstvo George Pomeroy Colley
Spojené kráľovstvo Philip Anstruther
Sila
Transvaal 3 000 (celkovo až 7 000) Spojené kráľovstvo 1 200 – 1 700
Straty
41 mŕtvych
47 ranených
408 mŕtvych
315 ranených

Prvá búrska vojna (afrik. Eerste Vryheidsoorlog/Eerste Boereoorlog, hol. Eerste Boerenoorlog, angl. First Boer War) prebiehala na území Transvaalu medzi 16. decembrom 1880 a 23. marcom 1881 na území dnešnej Juhoafrickej republiky. Išlo o prvý konflikt medzi Britským impériom a Transvaalskou republikou.

Vojna skončila britskou porážkou a potvrdením nezávislosti búrskej republiky. Išlo o prvú vojnu po americkej vojne za nezávislosť, ktorá skončila jasnou porážkou Spojeného kráľovstva. Britská vláda sa rozhodla neplytvať financiami a neposilniť svoju armádu v južnej Afrike, čo bolo pre porážku Búrov nevyhnutné. Namiesto toho pragmaticky požiadala o mier, z čoho vyplynula krátkosť konfliktu.

Predohra[upraviť | upraviť zdroj]

Počas napoleonských vojen sa Britská ríša zmocnila holandskej kolónie v Kapsku, čo potvrdil Viedenský kongres (1815). Búrski osadníci sa postupne stali menšinou, po zrušení otroctva v roku 1836 sa zhoršila ich ekonomická situácia a z obáv pred ďalšími nariadeniami zo strany britských úradov sa 6 až 10-tisíc Búrov podujalo na tzv. Veľký trek do juhoafrického vnútrozemia. Severne od rieky Vaal založili kolóniu Transvaal a jej hlavné mesto - Pretóriu.

V roku 1877 Briti anektovali Transvaal a o dva roky neskôr zvíťazili nad kmeňom Zuluov. Porážka Zuluov, ktorí boli hrozbou aj pre Búrov, otvorila cestu ich povstaniu proti britskej anexii. Briti nemohli dovoliť samostatnosť Transvaalskej republiky z mocenských a hospodárskych príčin, keďže v okolí Kimberley boli v roku 1868 objavené diamantové ložiská. Na druhej strane, britské záujmy v oblasti neboli až také vysoké, aby ospravedlnili dlhý a krvavý konflikt.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Erster Burenkrieg na nemeckej Wikipédii.