Preskočiť na obsah

Pylos

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Pylos pozri Pylos (rozlišovacia stránka).
Pylos

Pylos, gr. Πύλος, alebo do 19. storočia Νεόκαστρο-Neokastro (Nová pevnosť), tal. Navarino, je meno zálivu a mestečka na západnom pobreží Peloponézu, v kraji Messinia. V súčasnosti je hlavným mestom okresu Pylia. Mesto Pylos má 2 561 obyvateľov, okres Pylia má 5 402 obyvateľov (2001).

Mesto Pylos má bohatú históriu, ktorá siaha až do mykénskeho obdobia. Stalo sa miestom dvoch významných vojenských bitiek:

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Pylos sa spomína už v Homérovej Iliade ako sídlo kráľa Nestora. Podľa Homéra patril Nestor k najstarším účastníkom trójskej vojny (prežil už tri generácie – mal teda viac ako 90 rokov) a preto si ho Achájci veľmi vážili. Vystupoval vždy rozvážne a umiernene.

V roku 1952 archeológovia Carl Blegen a Konstantinos Kuruniotis objavili na brehu morskej zátoky rozsiahly palác z bronzovej doby, ktorý stotožnili s Nestorovým palácom. V Pyle sa našli aj tabuľky s lineárnym písmom B, ktoré svedčia o vojenskom nebezpečenstve na konci 13. storočia pred Kr. Podľa týchto tabuliek bolo územie mesta a morské pobrežie rozdelené na asi desať vojenských sektorov, ktorým velili jednotliví vojenskí náčelníci a tým boli pridelené určité vojenské jednotky a bojové vozy. Tento palác patrí medzi najdôležitejšie mykénske pamiatky a v dobe mykénskej to bolo dôležité kultúrne centrum. Palác sa skladal z viacerých budov, ako budova kráľa a budova kráľovnej. V okolí paláca sa pestovalo hrozno. Palác bol koncom mykénskej doby zničený Dórmi, ktorí sa tu aj usadili.

Kostol Nanebovzatia Panny Márie v meste Pylos

V klasickom staroveku význam mesta upadol, patrilo pod spartský vplyv. V 6 stor. sa mesto nazývalo Zonklos, no v rovnakej dobe bolo vyplienené Avarmi a Slovanmi, od tej doby sa nazýva Navarino, od gréckych slov Neo Avarino, teda nové Avarovo. Takto sa mesto volalo aj za benátskej doby, kedy sa význam zvýšil a pokračoval aj počas tureckej doby. Za čias benítskej vlády sa mesto nazývalo Zonklos (tal. Zonclo), alebo Navarino. Turecký cestovateľ Evliya Çelebi v 16. storočí spomína, že mesto má pekné veľké námestie (platia), kde sa schádzajú obyvatelia a hrajú rôzne stolné hry a celé mesto je v tieni stromov a viničov. V 19. storočí, počas Gréckej vojny za nezávislosť mesto oslobodili grécki revolucionári, bratia Jeorgakis a Nikolaos Ikonomidisovci. Mesto však neskôr znovu získal Ibrahim Paša, no v konečnej námornej bitke, práve pri Navarine boli Turci zničení protitureckou koalíciou. Po oslobodení bol mestu vrátený staroveký názov Pylos, dovtedy sa používalo meno Neokastro.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Pylos

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]