Quintus Asconius Pedianus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Quintus Asconius Pedianus (9 pred Kr. – 75 po Kr.) bol rímsky gramatik, pravdepodobne pôvodom z Patavia (dnes Padova).

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Pedianus pôsobil v Ríme, kde aj zomrel vo veku 85 rokov, pričom posledných 12 rokov prežil podľa Hieronyma ako slepec v ovzduší všeobecnej úcty[1]. Počas vlády cisárov Claudia a Nerona Pedianus vytvoril cenné komentáre k dielu Marca Tullia Cicerona. Zmienky v texte diela ho umožňujú datovať do rokov 54 – 57. Množstvo použitých prameňov, medzi ktoré patrili Ciceronove náčrty nevydaných rečí, Tironov životopis Cicerona, reči a korešpondencia Ciceronových súčasníkov a práce iný vzdelancov (Varrona, Attica, Tuditana, Fenestellu), a Pedianov kritický prístup spĺňa ešte aj dnes požiadavky klasickej filológie. Pedianov komentár je pritom skôr historický než gramatický. Z pôvodného počtu sa dochovalo päť kritických prác týkajúcich sa nasledujúcich Ciceronových rečí:

Posledné dve zo zmienených rečí sa stratili, preto je Pedianov komentár významným zdrojom našich poznatkov o týchto Ciceronových dielach. Päť filologických diel je dochovaných pod moderným označením Q. Asconii Pediani orationum Ciceronis quinque enarratio (Komentár Q. Asconia Pediana k piatim Ciceronovým rečiam).

Pedianovi býval pripisovaný aj gramatický komentár k Neronovým verrinským rečiam pochádzajúci z toho istého rukopisu, ktorého spojitosť s filológom je dnes považovaná za pochybnú. Je tiež považovaný za autora nedochovaných diel Contra obtrectatores Vergilii (Proti Vergíliovým ohováračom) a Vita Sallustii (Sallustiov životopis).

Rukopis[upraviť | upraviť zdroj]

Pedianove ciceronovské práce objavil humanista Poggio Bracciolini roku 1416 v Sankt Gallene. Dnes je tento pôvodný rukopis stratený, ale dochovali sa tri opisy, ktoré z neho urobili Poggio (dnes v Madride), Zomini da Pistoia (dnes v Pistoii) a Bartolommeo da Montelciano (dnes vo Florencii).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Jer. Chron. 75

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Conte, G.B. Dějiny římské literatury. Praha: KLP, 2003.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]