Rýchly antigénový test

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rýchle testy SARS-CoV-2. Testy na detekciu vírusového antigénu laterálnym tokom

Rýchly antigénový test (RAT) alebo rýchly test je rýchly diagnostický test vhodný na testovanie v mieste poskytovania zdravotnej starostlivosti, ktorý priamo zisťuje prítomnosť alebo neprítomnosť antigénu. Bežne sa používa na detekciu vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19. Rýchle testy sú typom testov s laterálnym tokom, ktoré zisťujú proteín, čím sa odlišujú od iných lekárskych testov, ktoré zisťujú protilátky (testy protilátok) alebo nukleové kyseliny (testy nukleových kyselín), a to buď laboratórneho typu, alebo typu point-of-care. Rýchle testy zvyčajne poskytujú výsledok za 5 až 30 minút, vyžadujú si minimálne školenie alebo infraštruktúru a majú významné cenové výhody.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi bežné príklady RAT alebo RADT patria:

  • rýchle testy súvisiace s testovaním COVID-19
  • rýchle testy na streptokoky (na streptokokové antigény)[1]
  • rýchle diagnostické testy na chrípku (RIDT) (na antigény vírusu chrípky)
  • testy na detekciu antigénov malárie (pre antigény plazmódia)

Rýchle antigénové testy COVID-19[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Rýchly antigénový test COVID-19

Rýchle antigénové testy na COVID-19 sú jednou z najužitočnejších aplikácií týchto testov. Často sa nazývajú testy laterálneho toku a poskytli vládam na celom svete niekoľko výhod. Dajú sa rýchlo zaviesť s minimálnym školením, ponúkajú významné cenové výhody, stoja zlomok existujúcich foriem PCR testov a poskytujú používateľom výsledok do 5-30 minút. Rýchle antigénové testy našli najlepšie využitie ako súčasť hromadného testovania alebo celopopulačných skríningových prístupov.[2] V týchto prístupoch sú úspešné, pretože okrem vyššie uvedených výhod identifikujú osoby, ktoré sú najviac infekčné a mohli by potenciálne rozšíriť vírus na veľký počet ďalších osôb.[3]

Vedecký základ a základná biológia[upraviť | upraviť zdroj]

Testy na antigény a protilátky sú často imunoanalýzy (IA) toho či onoho druhu, ako sú napr. imunoanalýzy s ponorným testom alebo fluorescenčné imunoanalýzy, avšak RAT je imunochromatografický test, ktorý poskytuje vizuálne výsledky, ktoré možno vidieť voľným okom. Považuje sa za kvalitatívny, ale osoba skúsená v testovaní RDT môže ľahko kvantifikovať výsledky. Keďže ide o skríningový test, ak sú citlivosť a špecifickosť testu relatívne nízke, výsledky by sa mali vyhodnotiť na základe potvrdzujúcich testov, ako je testovanie PCR alebo Western blot.

Jednou z neodmysliteľných výhod antigénového testu v porovnaní s testom na protilátky (ako sú rýchle testy na detekciu protilátok proti HIV) je, že imunitnému systému môže trvať určitý čas, kým si po začatí infekcie vytvorí protilátky, ale cudzí antigén je prítomný hneď. Hoci každý diagnostický test môže mať falošne negatívne výsledky, toto obdobie latencie môže otvoriť obzvlášť širokú cestu pre falošne negatívne výsledky pri testoch na protilátky, hoci podrobnosti závisia od toho, o akú chorobu a o aký test ide. Výroba rýchlych antigénových testov zvyčajne stojí približne 5,00 USD.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Rapid antigen group A streptococcus test to diagnose pharyngitis: a systematic review and meta-analysis. PLOS ONE, 2014-11-04, s. e111727. DOI10.1371/journal.pone.0111727. PMID 25369170.
  2. Press corner [online]. . Dostupné online. (po anglicky)
  3. Fast coronavirus tests: what they can and can't do. Nature, September 2020, s. 496–498. DOI10.1038/d41586-020-02661-2. PMID 32939084.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rapid antigen test na anglickej Wikipédii.