Račová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Račová
Potok
Zdrojnica Javorová, Oravská Magura
Ústie Orava, Oravský Podzámok
Dĺžka 5,7 km
Povodie Orava
Hydrologické poradie 4-21-04-045
Číslo recipienta 4-21-04-8666
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Račová je potok na dolnej Orave, v severnej časti okresu Dolný Kubín. Je to pravostranný prítok Oravy, meria 5,7 km a je tokom IV. rádu. Na sútoku Oravy s Račovou leží Oravský Podzámok.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Oravskej Magure, v podcelku Budín, na severozápadnom svahu Javorovej (1 076 m n. m.) v nadmorskej výške cca 900 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie juhozápadným smerom, výrazne esovito sa stáča a z pravej strany priberá prítok z južného svahu Poľany (898,9 m n. m.). Potom vstupuje do Oravskej vrchoviny, zľava priberá prítok zo západného svahu Javorovej a z tej istej strany tiež krátky prítok spod Bobkova. Následne vyberá významný pravostranný prítok (1,8 km) z východného svahu Príslopu (1 032,1 m n. m.) s výrazným vejárov početných prítokov. Ďalej vytvára oblúk ohnutý na západ, z pravej strany priberá svoj najdlhší prítok (583,1 m n. m.; 2,4 km) prameniaci východne od kóty 1 159,6 m, vzápätí z tej istej strany krátky prítok prameniaci východne od kóty 830,8 m a pokračuje juhojuhovýchodným smerom. Na dolnom toku priberá postupne niekoľko prítokov: ľavostranný spod Uhliska, pravostranný spod kóty 759,2 m, opäť ľavostranný zo severozápadného svahu Drviska (733,2 m n. m.) a napokon krátky pravostranný prítok spod kóty 759,2 m. Potom preteká intravilánom obce Oravský Podzámok, podteká hradné bralo Oravského hradu na ľavom brehu a v blízkosti centra obce ústi v nadmorskej výške 502 m n. m. do Oravy.

Potok sprevádza štátnu cestu I/78 zo sedla Príslop (807,7 m n. m.) do Oravského Podzámku a na dolnom toku križuje cestu I/59.

Iné názvy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Racová
  • horný tok: Dolu Bučinami