Radio Maryja

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Radio Maryja v Toruni

Radio Maryja je poľská rozhlasová stanica národno-katolíckeho charakteru. Bola založená 9. decembra 1991 v Toruni rádom redemptoristov. Časť verejnosti a médií považuje programovú líniu Radia Maryja za kontroverznú, xenofóbnu a nedemokratickú s občasnými antisemitskými výpadmi.

Rádio právne pôsobí ako cirkevná osoba (porovnaj právnická osoba, fyzická osoba), patriace k rímskokatolíckej cirkvi a je podriadené priamo pápežovi, podobne ako celý rád, ktorý vlastní koncesiu. Riaditeľom rádia je Otec Tadeusz Rydzyk, prezývaný aj Otec riaditeľ (Ojciec Dyrektor). V dokumentoch predložených poľskej rade pre rozhlasové a televízne vysielanie KRRiTV vystupuje P. Rydzyk ako „jednočlenný dozorný orgán, jednočlenný riadiaci orgán a jednočlenný kontrolný orgán“ Radia Maryja.

Radio Maryja má koncesiu platnú do roku 2008. Koncesia definuje program Radia Maryja ako program spoločensko-náboženského charakteru, ktorý sa zaoberá problematikou kresťanskej viery a problémami života spoločnosti z pohľadu viery a náuky katolíckej cirkvi.

Hlavnými prvkami programu sú evanjelizácia, modlitba, meditácia, náboženská hudba a spoločensko-politická publicistika. Najobľúbenejšie programy sú Nedokončené rozhovory (Rozmowy Niedokończone), v ktorých sa preberajú rôzne témy, Aktuality (Aktualności), odriekavanie breviára a Katechézy (Katechezy) založené na katechizme katolíckej cirkvi. V politických záležitostiach stanica reprezentuje kritickú líniu voči členstvu a podmienkam členstva Poľska v Európskej únii, ekonomickému liberalizmu, globalizácii a hospodárskym zmenám v Poľsku po roku 1989, najmä spôsobu privatizácie a samotnej možnosti predávať pôdu cudzincom. Nadväzuje tak na tradície poľskej medzivojnovej takzvanej národnej demokracie.

Program stanice propaguje ekonomické zriadenie sociálneho štátu s dôrazom na národný charakter hospodárskej politiky. Ostro útočí na model liberálneho demokratického štátu.

V záležitostiach zvykov a dogiem nadväzuje na ľudovú zbožnosť. Je charakteristické silným konzervativizmom. Podľa kritikov chybne interpretuje ustanovenia 2. vatikánskeho koncilu, podľa zástancov ich dodržiava naopak veľmi dôkladne. Poľský episkopát ustanovil špeciálnu skupinu pre pastiersku starostlivosť o Radio Maryja (Zespół ds. duszpasterskiej troski o Radio Maryja), tá však neurobila žiadne podstatné kroky, ku ktorým má oprávnenie.

Podľa obhajcov, zmyslom stanice je evanjelizácia a kontroverzné výroky nenávistného alebo antisemitského charakteru sú vzácne, pochádzajú najmä od poslucháčov. Kritici Radia Maryja naopak tvrdia, že rádio zneužíva stereotypy, ľudskú ignoranciu, neznalosť a komplexy ľudí s nízkym vzdelaním. Radio Maryja krajne propaguje xenofóbiu, antisemitizmus, nahovára poslucháčom, že existujú údajné celosvetové židomurárske sprisahania a v mnohých udalostiach zo spoločensko-politického života Poľska vidí skryté kutie sprisahaní.

Kritici rádio obviňujú aj z propagácie konšpiračných teórií dejín, šírenia nenávisti voči osobám s iným názorom, nedodržiavania novinárskej etiky (napr. dať priestor rôznym stranám v určitom konflikte). Objavili sa aj obvinenia z propagácie nepravdivých informácií (napr. falošných informácií poľskej komunistickej tajnej polície SB na tému Jana Nowaka-Jeziorańského a Bronisława Geremka, obvinenie Židov pracujúcich vo World Trade Center zo sprisahania, sfalšovaného výroku kancelára Gerharda Schrödera o Poľsku), z manipulácie citátov z tvorby nositeľa Nobelovej ceny Czesława Miłosza, rozdeľovania poľskej cirkvi, ako príklad mali byť použité rozdielne stanoviská k integrácii Poľska do Európskej únie, či zamlčania výrokov Jána Pavla II. na rovnakú tému, ktoré neboli v súlade s politickou líniou stanice.

Rádio má tiež nejasné finančné zdroje, neodovzdáva zákonom predpísané finančné vyúčtovanie, nepredložilo tiež vyúčtovanie financií zo zbierky na záchranu gdanských lodeníc (kolíska Solidarity). Okrem toho sú niektorí pracovníci zamestnávaní načierno a porušujú pravidlá bezplatnej koncesie vysielaním reklám. Rádio, ako čisto náboženská činnosť redemptoristov, neplatí dane. Otcovi Rydzykovi sa vyčíta aj to, že nereagoval na niekoľkonásobné napomenutia predstaviteľov katolíckej cirkvi.

Počúvanosť rádia je podľa odhadu RadioTrack (MillwardBrown SMG/KRC) asi 2,4 %, čo stanicu radí na piate miesto v Poľsku. Podľa rôznych ďalších odhadov ju denne počúva 1–4,5 mil. ľudí. Celý rad poslucháčov sa s rádiom silno identifikuje. Asi 200 tisíc ľudí je združených v Rodine Radia Maryja (Rodzina Radia Maryja).

Na jeseň 2005 P. Rydzyk so svojou rozhlasovou stanicou podporil v prezidentských voľbách kandidáta PiS Lecha Kaczyńského a usudzuje sa, že to bola jedna z tých naozaj významných podpôr, ktorá umožnila Lechovi Kaczyńskému v druhom kole poraziť Donalda Tuska, kandidáta centristickej a umiernenej liberálnej Občianskej platformy.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]