Občianska platforma

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Občianska platforma
Základné informácie
SkratkaPO
Založenie24. január 2001
PredsedaDonald Tusk
Poslancov
107 / 460
Volebný výsledok27,4% (Voľby do Poľského Sejmu 2019)
IdeológieLiberálny konzervativizmus
Kresťanská demokracia
Politické spektrumStredopravica
Medzinárodné organizácie
Európska politická stranaEurópska ľudová strana
Ďalšie informácie
Sídloul. Wiejska 12A, 00-490, Varšava
Farby
Webplatforma.org

Občianska platforma, poľ. 'Platforma Obywatelska', skratka PO je poľská politická strana. Radí sa k centristickým a liberálnym stranám, ale vo svojom programe má aj konzervatívne body.

PO je proti legalizácii eutanázie, interrupcií, obnoveniu trestu smrti, registrovanému partnerstvu a legalizácii takzvaných mäkkých drog. Naopak presadzuje značné zmenšenie úlohy štátu v ekonomike, zavedenie rovnej dane, väčšinový volebný systém do Sejmu (dolnej komory), likvidáciu Senátu (hornej komory parlamentu), čiastočné školné na štátnych vysokých školách a finančnú spoluúčasť vo verejnom zdravotníctve a zverejnenie aktov tajných služieb komunistickej PLR.

Strana vznikla 19. januára 2001, ale zaregistrovaná bola až 5. marca 2002 pod názvom Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej (Občianska platforma Poľskej republiky). Pôvodne sa mala oficiálne volať Platforma Obywatelska, ale pri registrácii ich predbehol politický protivník, ktorý si dal tento názov zaregistrovať.

Podľa stanov sú orgány strany zhodné s vedením parlamentného klubu, čo je jediné riešenie tohto typu v Poľsku. Predsedom PO je Donald Tusk, ktorý v roku 2005 neúspešne kandidoval na poľského prezidenta a predsedom parlamentného klubu PO je Bogdan Zdrojewski.

Občianska platforma zvíťazila v predčasných parlamentných voľbách v októbri 2007 so ziskom 41,51 % hlasov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]