Radnica v Umeå

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súradnice: 63°49′30″S 20°15′46″V / 63,825°S 20,262778°V / 63.825; 20.262778
Radnica v Umeå
(Rådhuset, Umeå)
radnica
Umea radhus from south.jpg
Podhľad od rieky.
Štát Švédsko Švédsko
Provincia Västerbotten
Mesto Umeå
Súradnice 63°49′30″S 20°15′46″V / 63,825°S 20,262778°V / 63.825; 20.262778
Autor Fredrik Olaus Lindström
Štýl novorenesancia
Vznik 1890
Vlastník Umeå komun
Wikimedia Commons: Umeå rådhus
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Radnica v Umeå (švéd. Umeå rådhus) je radnica v meste Umeå na severe Švédska. Budovu v novorenesančnom slohu navrhol architekt Fredrik Olaus Lindström a postavená bola na mieste prvej radnice zo začiatku 17. storočia na brehu rieky Ume. Budova je sídlom mestskej rady a súdu. V minulosti sa v nej nachádzala aj policajná stanica s celami predbežného zadržania a poštový úrad.

História[upraviť | upraviť kód]

Prvá radnica v meste stála približne od roku 1600. Spolu so školou a kostolom to boli jediné verejné budovy v Umeå. Radnica bola jednoposchodová, nachádzala sa v severnej časti súčasného radničného námestia (Rådhustorget) a okrem správy mesta tam sídlil aj súd.

Počas severnej vojny mesto Umeå niekoľkokrát vypálili ruské vojská. Po uzavretí mieru v 1721 bola postavená druhá radnica, ktorá mala dve poschodia a menšiu hodinovú vežu. Na prízemí sa nachádzala reštaurácia a väzenie pre dlžníkov, na poschodí bola okrem administratívnych miestností aj plesová sála. Dve miestnosti v pravom krídle budovy slúžili na vzdelávacie účely.

Tretia budova radnice bola postavená v 1814 podľa návrhu Samuela Enandera v štýle empír a bola podobná radnici v Borås, ktorú navrhol ten istý architekt. Bola taktiež poschodová, na prízemí sa nachádzali policajné cely, na poschodí priestory správy mesta. Budova bola postavená z dreva, napriek kráľovskému nariadeniu z 1776, že všetky verejné budovy majú byť kamenné, mesto Umeå dostalo na stavbu výnimku. V druhej polovici 19. storočia bolo na priečelie radnice umiestnených šesť dórskych stĺpov a v 1880 sem bola presťahovaná telegrafná stanica.

V 1889 mesto opäť vyhorelo a Frederikovi Lindströmovi, ktorý práve dokončil návrh mestského kostola, ponúkli prácu na návrhu novej radnice. Lindström sa inšpiroval holandskou novorenesanciou, na budovu umiestnil niekoľko vežičiek rôznych veľkostí a tvarov. Navrhol majestátne priečelie z červených tehál s orámovaním vstupného portálu, okien priečelia a rôznych menších prvkov pieskovcom.

Zaujímavosťou radnice je dvojitý vchod. Priečelie budovy je orientované južne a železničná stanica je umiestnená severne od radnice, o čom bolo rozhodnuté pred započatím stavby. Na slávnostné odhalenie železničného spojenia však mal prísť kráľ a pre predstaviteľov mesta bolo neprípustné, aby k radnici prišiel odzadu, tak na severnej strane dali postaviť druhý hlavný vchod do budovy.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Umeå rådhus na švédskej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Iné projeky[upraviť | upraviť kód]