Reinhard Furrer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Reinhard Alfred Furrer
Reinhard Furrer
Astronaut ESA
Št. príslušnosť Nemecko Nemecko
Dátum narodenia 25. november 1940
Wörgl, Rakúsko
Dátum úmrtia 9. september 1995 (54 rokov)
Predchádzajúce
zamestnanie
fyzik
Čas vo vesmíre 7 dní a 44 minút
Kozmonaut od 1982
Misie STS-61-A
Znaky
misií
STS-61-a-patch.png

Pozri aj Biografický portál

Reinhard Alfred Furrer (25. november 1940, Wörgl, Rakúsko9. september 1995, letecká havária na letisku Johannisthal Berlín) bol nemecký vedec a astronaut, ktorý sa v roku 1985 zúčastnil letu STS-61-A v americkom raketopláne Challenger.

Životné dráha[upraviť | upraviť zdroj]

Vyštudoval vysoké školy v Kieli (1969) a v Berlíne (1972) a získal doktorát v odbore fyziky. Pracoval a učil potom na univerzite v Berlíne. Absolvoval vedecký pobyt v USA na University of Chicago. Do výcvikového strediska astronautov NASA sa dostal v roku 1982 a tri roky potom sa stal Dr. Furrer už 188. človekom vo vesmíre.

Let raketoplánom[upraviť | upraviť zdroj]

Zúčastnil sa desiateho letu raketoplánu Challenger na jeseň roku 1985. Išlo o sedemdňovú misiu STS-61-A s laboratóriom Spacelab na palube. Spolu s Reinhardom Furrerom odštartovala z kozmodrómu na myse Canaveral táto medzinárodná posádka: Henry Hartsfield, Steven Nagel, James Buchli, Guion Bluford , Bonnie Dunbarová, Wubbo Ockels z Holandska a Ernst Messerschmid z Nemecka.

Pretože dvaja z vedcov boli Nemci, riadenie experimentov sa tentoraz malo uskutočniť prvýkrát z nemeckého riadiaceho strediska v Oberpfaffenhofene v blízkosti Mníchova. Na začiatku misie bola vypustená družica GLOMR a aktivovaný Spacelab, v priebehu letu posádka uskutočnila viac ako 70 experimentov. Misia bola zakončená pristátím na základni Edwards.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

Po lete pokračoval v kariére profesora v Nemecku, v roku 1987 prešiel na WIB Weltraum Inštitút Berlin GmbH v Berlíne. Zostal slobodný. Zomrel pri leteckej havárii Me-108 v Berlíne v roku 1995, vo svojich 54 rokoch.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Reinhard Furrer na českej Wikipédii.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Julide Tanriverdi: Reinhard Furrer – Das Summen des Universums, ISBN 354835632X

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]