Roger Verity

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Roger Verity
taliansky entomológ
Roger Verity
Narodenie20. máj 1883
Florencia, Taliansko
Úmrtie4. marec 1959 (75 rokov)
Florencia, Taliansko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Roger Verity

Roger (Ruggero) Verity (* 20. máj 1883, Florencia, Taliansko – † 4. marec 1959, Florencia)[1] bol taliansky entomológexpert na systematiku motýľov Európy a palearktickej zoogeografickej oblasti. Pôvodom bol Talian, ale jeho otec bol Angličan.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Taliansku vo Florencii. Vyštudoval medicínu a pracoval ako lekár. Dlho sa nevenoval medicíne, veľmi skoro odišiel na penziu a potom sa venoval už iba štúdiu motýľov. Zaoberal sa prevažne dennými motýľmi palearktickej zoogeografickej oblasti a to hlavne čeľaďami Papilionidae a Pieridae.

Mal veľmi dobré kontakty s entomologickou firmou Staudinger & Bang – Haas v Drážďanoch, ako i s talianskou rodinnou entomologickou firmou Querci. Entomologickej verejnosti je známy hlavne ako autor gigantickej systematickej práce Rhopalocera Palaearctica a Le farfalle diurne d´Italia.

Počas svojho plodného entomologického života publikoval niečo vyše 140 entomologických prác (celkove 148), ktoré sa zaoberali hlavne dennými motýľmi a popísal niečo okolo 2 000 nových taxónov, z čoho bolo asi 1 500 z holarktickej zoogeografickej oblasti.

Pre slovenské územie má význam hlavne jeho gigantická práca Rhopalocera palaearctica, kde publikoval opis nového poddruhu jasoňa červenookého z územia Belianskych Tatier Parnassius apollo ssp. candidus. Práca vyšla v roku 1911.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Roger Verity

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Cesare Conci et Roberto Poggi: 1996, Iconography of Italian Entomologists, with essential biographical data. Memorie della Società entomologica Italiana, 75: p. 159 – 382.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Jean-Jacques Amigo, « Verity (Roger) », in Nouveau Dictionnaire de biographies roussillonnaises, vol. 3 Sciences de la Vie et de la Terre, Perpignan, Publications de l'olivier, 2017, 915 p. (ISBN 9782908866506)