Ryhovanie (embryológia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Osembunkové štádium po troch deleniach vajíčka

Ryhovanie je označenie včasnej fázy delenia oplodneného vajíčka, ktoré vzniká po splynutí samčej a samičej pohlavnej bunky. Je jednou zo začiatočných fáz ontogenézy.

Oplodnené vajíčko sa rýchlo mitoticky delí - medzi jednotlivými bunkami pretrvávajú určitý čas na povrchu typické ryhy - preto sa toto včasné delenie nazýva ryhovanie. Jeho priebeh závisí na množstve a uložení zásobných tzv. žĺtkových hmôt, ktoré sa nachádzajú v cytoplazme vajíčka. Toto uloženie a množstvo je druhovo špecifické.
Rozoznávame nasledovné typy ryhovania:

  • totálne ekválne a adekválne ryhovanie - malé množstvo žĺtkovej hmoty, ktoré je vo vajíčku rovnomerne rozptýlené. Všetky vznikajúce bunky sú buď rovnako (ekválne) alebo takmer rovnako veľké (adekválne). Príkladom sú cicavce (s výnimkou vajcorodých).
  • totálne a subtotálne inekválne ryhovanie - nerovnomerné nahromadenie žĺtkovej hmoty v niektorej časti vajíčka. Tam, kde je viac žĺtkovej hmoty, prebieha ryhovanie pomalšie, bunky sú väčšie a často nie úplne rozdelené - vzniká tu tzv. vegetatívny pól. Tam, kde je viac plazmy je ryhovanie rýchlejšie, bunky sú menšie a úplne rozdelené - vzniká tu tzv. animálny pól, zdroj buniek pre väčšiu časť zárodku.
    • Extrémnou formou tohoto typu ryhovania je tzv. diskoidálne ryhovanie, kedy je plazma sústredená len vo forme malého terčíka a takmer celý objem vajíčka zaujíma žĺtková hmota - typické u väčšiny rýb, plazov, vtákov a vajcorodých cicavcov.

U človeka je ryhovanie totálne a ekválne, a prebieha počas postupu zárodku z vajcovodu do maternice.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]