Sakrakopec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 20:27, 5. október 2008, ktorú vytvoril Jano spoza mláky (diskusia | príspevky) (Verzia používateľa 90.177.141.94 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Kelovy)
Detail vyrezaného nápisu 82 obetiam tragédie z roku 1966

Sakrakopec je miesto v bratislavskej mestskej časti Rača. Odohrala sa tu najväčšia letecká tragédia v histórii Slovenska.

Pád lietadla v roku 1966

24. novembra 1966 o cca 16:30 sa tu zrútilo bulharské lietadlo. Na palube zahynulo všetkých 82 ľudí. Na mieste dodnes nestojí pomník a prostredie je v dezolátnom stave.

Väčšina cestujúcich bola z Bulharska, no na palube boli aj občania Čile, Brazílie, Hondurasu, Argentíny, Spojeného kráľovstva, Švajčiarska, Česko-Slovenska, ZSSR, Tuniska a Japonska. Lietadlo smerovalo zo Sofie do Berlína, no poveternostné podmienky spôsobili, že dostalo príkaz pristáť v Bratislave.

Stroj, lietadlo IL-18, opäť vzlietol pred pol piatou. Vychýlilo sa však o osem kilometrov z kurzu a malo veľmi nízku letovú výšku. Na Sakrakopci zachytil vrcholce stromov a zrútil sa. Všetci, čo boli na palube, zomreli. Niektorí okamžite, iní z podchladenia.

„Na mieste boli ľudia z Rače už pol hodiny po páde, no záchranári prišli až po 1,5 hodine...“ tvrdí pamätník najväčšej leteckej tragédie na Slovensku, Viktor Musil. Svedkovia vtedy našli obete zasypané snehom a rozptýlené v okruhu niekoľkých sto metrov. Zahynula tam aj vtedajšia operná hviezda Ekaterina Popovová a bulharský veľvyslanec v Berlíne, Ivan Byčarov. Práve z dôvodu jeho úmrtia sa objavila konšpiračná teória, že haváriu majú na svedomí agenti tajných služieb. Iná verzia hovorila o oslavách Kataríny, ktorá mala na druhý deň meniny. „Oficiálna správa vyšetrovacej komisie jednoznačne neurčila príčinu nešťastia, no odborníci predpokladali aj vysokú turbulenciu“, spomína pán Musil.

Pár mesiacov po havárii, vysadila skupina nadšencov na mieste tragédie 82 briez. Za každú obeť jednu. Od novembrovej katastrofy spred štyridsiatich rokov sa občania usilovali niekoľkokrát aj o výstavbu pamätníka. Vždy neúspešne. Pred pätnástimi rokmi pracovníci lesoparku okolie vyčistili od malinčia a buriny. Do zeme nadšenci zasunuli drevený kríž a usporiadali malý spomienkový obrad. Odvtedy však kríž zničila víchrica a celé miesto je znova zarastené.

Fotogaléria k článku

Snímky pamätných miest

100 metrov od červenej tabule cestičkou smerom vpravo (N:48°54.450,E:17°16.175)