Samuel Brečka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Samuel Brečka
slovenský publicista a komunikológ
slovenský publicista a komunikológ
Narodenie6. december 1943 (76 rokov)
Brezno

Samuel Brečka (* 6. december 1943 Brezno) je slovenský publicista, komunikológ a mediálny odborník. Bol dekanom Fakulty masmédíí na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave.

Vzdelanie[upraviť | upraviť kód]

V roku 1962 ukončil Strednú všeobecnovzdelávaciu školu v Brezne. V pohnutom roku 1968 promoval na Katedre novinárstva Filozofickej fakulty, Univerzita Komenského v Bratislave. V roku 1976 mu bol udelený titul PhDr. (doktor filozofie) za rigoróznu prácu Účinnosť propagandistického pôsobenia masových komunikačných prostriedkov (vydané v Bratislave, Obzor 1973, 171 s.). Brečkov výskum o propagande bol pritom prijatý s ohlasmi aj v zahraničí - napríklad v publikácii "Mass Communication Research: Major Issues and Future Directions od Waltera Phillipsa Davisona a Fredericka T.C. Yu (editorov, Praeger, 1974). V roku 2002 mu bol udelený titul PhD. po obhájení dizertačnej práce: Médiá na Slovensku po roku 1989´(FF UK, 2002). Od roku 2003 je docent, habilitoval s prácou Médiá v Slovenskej republike (Univerzita sv. Cyrila a Metoda, 2002, Trnava)

Kariéra[upraviť | upraviť kód]

Po absolvovaní katedry novinárstva na Univerzite Komenského pracoval 25 rokov v Novinárskom študijnom ústave. Publikoval viac než stovku štúdií a odborných článkov. Od roku 1993 do roku 1994 bol riaditeľom kancelárie Rady SR pre rozhlasové a televízne vysielanie. Potom bol štyri roky mediálnym konzultantom. od roku 1997 do roku 2000 pôsobil ako riaditeľ Novinárskeho študijného ústavu v Národnom centre mediálnej komunikácie. Akademicky pôsobil na Fakulta mesmediálnej komunikácie, Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave a Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty, Univerzity Komenského. Od roku 1995 bol tiež tajomníkom Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska. V rokoch 1993 až 1996 pôsobil v Bler Study Group – IAMCR (International Association of Mass Communication Research. Je členom redakčnej rady vedeckého časopisu Otázky žurnalistiky a viacerých vysokoškolských vedeckých rád, je členom porôt odborných a profesionálnych novinárskych a mediálnych súťaží.

Veda a výskum[upraviť | upraviť kód]

Od roku 1991 sa zúčastnil na početných medzinárodných vedeckých podujatiach, seminároch a konferenciách v krajinách ako Rakúsko, Nemecko, Fínsko, Británia, Írsko, Taliansko či Francúzsko. V rokoch 1990-2000 bol zodpovedným riešiteľom alebo sa podieľal na riešení mnohých výskumných úloh o vzťah masových médií k politickému systému, politika, verejnosť a médiá, zmeny infraštruktúry médií na regionálnej a lokálnej úrovni v podmienkach nového územnosprávneho usporiadania Slovenska, vývoj mediálneho systému SR v dôsledku spoločenských, politických, ekonomických a technologických zmien na národnej a globálnej úrovni či o vplyve nových informačných technológií na vydávanie tlače a prácu novinárov v printových médiách.

Pôsobenie na Bratislavskej vysokej škole práva[upraviť | upraviť kód]

Samuel Brečka je spolu s Elenou Hradiskou a Andrejom Tušerom jedným z odborných spoluzakladateľov Fakulty masmédií, Bratislavská vysoká škola práva. Od roku 2007 je jej prvým dekanom.

Ústav pamäti národa[upraviť | upraviť kód]

Meno Samuel Brečka sa nachádza v registroch ŠtB Ústavu pamäti národa. Samuel Brečka je uvádzaný v kategóriách "preverovaná osoba", "kandidát tajnej spolupráce" a "agent". Posledná zmieňovaná kategória sa týka vedomých spolupracovníkov. Dátum narodenia (6. 12. 1943) sa zhoduje.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • 2009 Od tamtamov po internet /a kolektív

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]