Samuel Hahnemann

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Samuel Hahnemann
zakladateľ homeopatie
zakladateľ homeopatie
Narodenie10. apríl 1755
Meißen, Sasko
Úmrtie2. júl 1843 (88 rokov)
Paríž, Francúzsko
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Samuel Hahnemann
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Samuel Hahnemann

Christian Friedrich Samuel Hahnemann (* 10. apríl 1755 – † 2. júl 1843, Paríž) bol nemecký lekár a fyzik, zakladateľ homeopatie.

Vyštudoval školu Sv. Afru, kde získal klasické vzdelanie. Neskôr študoval medicínu, ale niekoľkoročná prax na úrovni poznatkov z konca 18. storočia ho sklamala.

V roku 1796 vydáva publikáciu Pokus o nájdenie nového princípu chápania liečivých síl v liekoch a niekoľko pohľadov na už známe. Tu prvý raz formuloval pravidlo podobnosti Similia similubus curentur (podobné sa lieči podobným), ktoré je základným pilierom homeopatie (k ďalším patrí napríklad používanie minimálnych dávok, potencovanie, bohatá diferenciálna diagnostika). Svoje poznatky z medicínskej praxe spísal do diela Organon racionálnej liečby. Celý život ho dopĺňal a ešte tesne pred smrťou stihol pripraviť prepracované šieste vydanie.

V Nemecku založil homeopatickú spoločnosť; na jej činnosť nadväzuje dnešná nemecká homeopatická škola. Ako 80–ročný sa znovu oženil a s manželkou, Francúzkou, sa presídlili do Paríža. O osem rokov na to zomiera.