Sarah Winchester

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sarah Winchester
Sarah Winchester
Rod. menoSarah Lockwood Pardee
Iné menáSarah Pardee
Narodenie1840
New Haven, Connecticut, Spojené štáty
Úmrtie5. september 1922 (81 rokov)
San José, Kalifornia, Spojené štáty
Národnosťamerická
Známy vďakaWinchester Mystery House
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Sarah Winchester

Sarah Lockwood Winchester (Sarah Lockwood Pardee * 1840 - † 5. september 1922) bola manželka Williama Wirta Winchestera, ktorá po jeho smrti získala veľké bohatstvo. Jej dedičstvo zahŕňalo 20 miliónov dolárov, tiež 50% podiel v spoločnosti Winchester Repeating Arms Company, ktorá z nej robí jednu z najbohatších žien na svete vtedajšej doby.

Preslávila sa stavbou v San José v Kalifornií, obrovského domu, ktorý sa postupne rozrastal na väčší a väčší komplex. Winchesterová bola presvedčená, že na ňu bola zvrhnutá kliatba a jediný spôsob, ako ju zmierniť, bolo pridanie izieb do jej domu v Kalifornií, v ktorej mali prebývať duchovia. Po jej smrti sa stal Winchester Mystery House obľúbenou turistickou atrakciou, ktorá je známa svojimi schodiskami, ktoré vedú k nikam a jej mnohým vyvinutým chodbám. Patrí k historickým pamiatkam v Kalifornii a je uvedený v Národnom registri historických miest. Je verejne prístupný.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa ako Sarah Lockwood Parde okolo roku 1840 v New Haven, Connecticut. Dňa 30. septembra 1862 sa Sarah vydala za Williama Wirta Winchestera, jediného syna Olivera Winchestera, majiteľa firmy Winchester Repeating Arms Company. Pár mal jednu dcéru Annie Pardee Winchester, ktorá sa narodila 15. júna 1866 a zomrela 25. júla 1866. Odvtedy nemali žiadne deti.

Manžel William podľahol tuberkulóze v marci 1881, preto získala dedičstvo vo výške 20 miliónov dolárov a k tomu 50% vlastníctva vo firme Winchester a príjem vo výške 1000 dolárov za deň.

Winchester Mystery House[upraviť | upraviť zdroj]

Sarah Winchester mala pocit, že jej rodina bola prekliata a preto hľadala duchovných, aby jej pomohli čo má robiť. Bostonské médium, Adam Coons, veril, že Winchesterova rodina bola prekliata duchmi všetkých ľudí, ktorí boli zabití puškou značky Winchester a že by sa mala odsťahovať na západ, aby postavila dom pre seba a pre duchov. Hneď ako sa presťahovala na západ, musela začať so stavbou, pretože ak by sa čo len na deň zastavila stavba, mohla by zomrieť.

Winchester Mystery House

V roku 1886 sa Winchesterová presťahovala do Kalifornie so svojou sestrou a jej neterou. V rovnakom roku si zakúpila šesťizbový statok od Johna Hamma. Okamžite začala vynakladať dedičstvo vo výške 20 miliónov dolárov renovovaním a pridávaním ďalších miest do domu, pričom práce pokračovali 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku ďalších 38 rokov. Súčasní učenci spochybňujú pravdivosť tvrdenia, že stavebné práce pokračovali s výnimkou krátkych období po zemetrasení v roku 1906. Podľa majiteľov domu bola fascinovaná číslom trinásť a na mnohých miestach spracovala číslo do domu. (Existuje trinásť kúpeľní, veľa okien má trinásť tabúľ, lustre majú trinásť sviečok atď.)

Po zemetrasení v San Franciscu v roku 1906 bola niekoľko hodín uväznená v jednej z jej izieb. Keď sa však dostala von, povedala stavebným posádkam, aby prestali pracovať na takmer dokončenej prednej časti domu a tým ponechali veľkú časť rozsiahleho poškodenia neopraveného. Podľa tvrdení si myslela, že duchovia sa na ňu rozhnevali, pretože trávila príliš veľa času zdobením a prácou na predných miestnostiach.

Winchesterová dohliadala na výstavbu a k tomu si ju aj sama navrhovala. Konštantná výstavba a nedostatok územného plánu vyústili do veľmi rozsiahleho a celkom zložitého domu. Mnohí obsluhujúci zamestnanci potrebovali mapu na navigáciu do domu. V dome sa nachádzajú aj dvere, ktoré sa otvárajú do steny, schodisko ktoré nikam nevedie, opakujúce sa číslo trinásť a okná, ktoré sa pozerajú do iných stien. Existujú dve teórie, prečo postavila taký neobvyklý dom. Prvá je zďaleka najpopulárnejšia a uvádza, že postavila dom, aby zamieňala duchov tých, ktorých zabili pušky Winchester. Druhá, oveľa menej populárna, je, že zatiaľ čo bola mimoriadne bohatá žena a mohla si vybudovať svoj dom akýmkoľvek spôsobom, ktorý chcela, nemala žiadny architektonický tréning, takže niektoré zvláštnosti by mohli byť jednoduchou chybou návrhu. Po zemetrasení v roku 1906 však Winchesterová neopravila poškodenie domu, čo tiež vysvetľuje schody a dvere vedúce nikam.

Po smrti pani Winchesterovej v roku 1922 bol dom predaný a používal sa ako lákadlo pre turistov.

Winchester Mystery House je národná historická pamiatka, historická pamiatka San José a historická pamiatka Kalifornie.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Spálňa Sarah Winchester vo Winchester Mystery House

Dňa 5. septembra 1922 zomrela Winchesterová v spánku na srdcovú zástavu. Jej pozostatky ležali na cintoríne v Alta Mesa, až kým nebola prevezená do New Haven v Connecticute, kde bola pochovaná vedľa jej manžela a dieťaťa na Evergreenovom cintoríne. Zanechala vôľu napísanú v trinástich sekciách, ktoré podpisovala trinásťkrát. Veci vo Winchester Mystery House boli ponechané jej neteri, Marion I. Marriottovej, ktorá si vzala to, čo chcela a vydražila zvyšok.

Podľa súčasných majiteľov domu trvalo šesť a pol týždňa na to, aby vyprázdnil celý dom od nábytku. Jej životopisca však nedokázal nájsť žiadne dôkazy podporujúce toto tvrdenie. Dizajnové doplnky ktoré sú dnes vo Winchester Mystery House sú napodobeninami ktoré odrážajú vtedajšie obdobie. Sarah Winchester si strážila svoje súkromie a preto neboli žiadne známe interiérové ​​fotografie, takže presný nábytok je tajomstvom. (Jedinou výnimkou je súbor zabudovaných skríň v spálni).

Po jej smrti bol dom vydražený najvyššiemu uchádzačovi, ktorý ju potom premenil na atrakciu pre verejnosť. Prví turisti si prešli domom vo februári 1923, päť mesiacov po tom, čo zomrela Sarah Winchesterová.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sarah Winchester na anglickej Wikipédii.