Winchester Mystery House

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Winchester House
(Winchester Mystery House)
Building
Winchester House
Štát USA
Región Kalifornia
Mesto San José
Štýl Viktoriánska éra
Vznik 1884-1932
Pre verejnosť verejnosti prístupný
Stav zachovalý
Využitie múzeum, galéria
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Winchester Mystery House je dom v San José v Kalifornií, ktorý bol kedysi osobným sídlom Sarah Winchesterovej, vdovy po výrobcovi zbraní Williamovi Wirtovi Winchesterovi. Známy svojou veľkosťou, architektonickými kuriozitami a nedostatkom akéhokoľvek plánu stavby. Je to historická pamiatka v Kalifornii a je uvedená v Národnom registri historických miest. Dodnes je verejnosti prístupný.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Sarah Winchester po smrti svojho manžela v roku 1881 zdedila viac ako 20,5 milióna dolárov a rovnako získala takmer päťdesiat percent vlastníctva firmy Winchester Repeating Arms Company, ktorá jej dala príjem približne 1000 dolárov za deň. Tieto dedičstvá jej poskytli obrovské množstvo bohatstva, ktoré použila na financovanie prebiehajúcej výstavby.

Pred smrťou jej manžela Williama Winchestera, slávneho vynálezcu známych pušiek, ju postihla aj strata, dcérky Annie.

V roku 1884, si vdova Sarah Winchester kúpila farmársky dom so šiestimi izbami v San José v Kalifornií, kde si najala pracovníkov ktorí vo dne a v noci, pracovali. Winchesterová nepoužívala architekta a celý dom si navrhovala sama, takže dom má plno zvláštností, ako sú dvere a schody, ktoré nikam nevedú, okná s výhľadom na iné okná a miestnosti a schody s veľkými stavanými bariérami.

Pred zemetrasením v roku 1906 mal dom sedem poschodí, ale dnes sú to len štyri podlažia. Dom je prevažne z reziva, pretože Winchesterová uprednostňovala drevo. Väčšia časť domu je pokrytá drevom. Samotný dom je postavený pomocou plávajúceho základu, o ktorom sa predpokladá, že ho zachránil pred úplným kolapsom zemetrasenia v roku 1906 a zemetrasením Loma Prieta v roku 1989. Tento typ konštrukcie umožňuje voľný posun domov, pretože nie je úplne pripojený k jeho tehlovým základom. K dispozícii je zhruba 161 izieb, z toho 40 spální, 2 bary (jeden dokončený a jeden nedokončený), 47 krbov, viac ako 10 000 sklenených tabúľ, 17 komínov (s dôkazom dvoch ďalších), dve pivnice a tri výťahy. Má zlaté a strieborné lustre, ručne vyložené parketové podlahy a obloženie a širokú škálu farieb a materiálov. Tiež bolo v dome len jedno pracovné WC.

Pre Winchesterovú bolo tiež významné číslo trinásť. V dome sa nachádza niekoľko kuriozít s tým číslom. Napríklad drahý luster z Nemecka, ktorý pôvodne mal dvanásť sviečok, bol pozmenený tak, aby vyhovoval trinástim sviečkam, háčiky na nábytok sú v násobkoch trinásť a okienko z farebného skla s pavučinou obsahuje trinásť farebných kameňov. Odtokové kryty na umývadlách majú tiež trinásť otvorov.

Sarah Winchester pri svojom dome v roku 1920

Winchesterová sa vo svojej vôli nezmienila o sídle a odhadcovia považovali tento dom za bezcenný v dôsledku škôd spôsobených zemetrasením, nedokončeného dizajnu a nepraktickej výstavby. Majetok Winchesterovej bol rozpredaný medzi jej sestru a neter, ktoré si vzali všetko to čo sa im páčilo a ostatné predali na dražbe. Dom bol predávaný v aukcii miestnemu investorovi za viac ako 135 000 dolárov a následne desať rokov prenajatý Johnovi a Mayemu Brownovi, ktorí nakoniec dom kúpili. Vo februári 1923, päť mesiacov po smrti Winchesterovej, bol dom otvorený pre verejnosť, pričom Mayme Brown slúžil ako prvý sprievodca.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Sídlo patrí spoločnosti Winchester Investments LLC, čo je súkromná spoločnosť zastupujúca potomkov Johna a Mayme Brownových a patrí medzi národné historické pamiatky v Kalifornii. Dom je prístupný verejnosti a na Halloween a piatky trinásteho sa konajú večerné exkurzie, kde návštevníci chodia po dome s baterkami.

V roku 2016 bolo oznámené, že bola nájdená ďalšia miestnosť - podkrovný priestor, ktorý obsahuje pumpový orgán, viktoriánsky gauč, šijací stroj a maľby, ktorý je tiež prístupný verejnosti.

V roku 2017 debutoval Winchester Mystery House prvé nové denné turné po 20 rokoch, s názvom "Explore More Tour". Táto prehliadka prevádzala hostí miestnosťami, ktoré predtým neboli otvorené pre verejnosť, a skúmala izby, ktoré zostali nedokončené v čase smrti Sarah Winchesterovej. V rovnakom roku sa začalo natáčanie filmu Winchester; Sídlo démonov, ktorý mal premiéru vo februári 2018 s hlavnej úlohe s herečkou Helen Mirren.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Winchester Mystery House na anglickej Wikipédii.