Saurophaganax

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Saurophaganax
Vrchná jura, pred 151 až 145 miliónmi rokov (stupne Kimmeridž-Tithón)
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Saurophaganax Maximus


Chure, 1995
Synonymá
Allosaurus Maximus
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Saurophaganax (lat. Kráľ požieračov jašterov) je vyhynutý rod veľmi veľkého mäsožravého Teropóda z čeľade Allosauridae, popísaného v roku 1995. Jeho pozostatky sa našli na území dnešných Spojených štátov Amerických v súvrství Morrison. Jediným druhom je Saurophaganax Maximus.

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

Na to, aký bol veľký, bol pomerne štíhly a ľahký. Pravdepodobne lovil veľké Sauropódy ako Camarasaurus či Brachiosaurus, Stegosaury, primitívne Ankylosaury alebo Ornithopódy, no príležitostne mohol loviť aj iné mäsožravce, ako napríklad Ceratosaura alebo Marshosaura. Na hlave mal hrebienky podobne ako Allosaurus, pravdepodobne slúžili na tienenie pred slnkom alebo na boj s jedincami rovnakého druhu. Tieto výrastky mohli byť pokryté keratínom.

Rozmery[upraviť | upraviť zdroj]

Tento dravec mal na dĺžku podľa odhadov 10 až 13 metrov, čo z neho robí jedného z najväčších aktívne loviacich teropódov. Vysoký bol pravdepodobne ako dvojposchodový autobus a vážil približne 4500 kilogramov. Lebka pravdepodobne mohla merať až 1,5 metra.

Habitat[upraviť | upraviť zdroj]

V čase, keď Saurophaganax žil, sa na severozápade USA nachádzalo veľké vnútrozemské more Sundance, ktoré kvôli zdvihu skalnatých vrchov ustupovalo. Podnebie bolo horúce, s obdobiami sucha a vlhka, pravdepodobne tam boli pláne podobné savanám. Zo stromov tam rástli hlavne ihličnany (vtedy boli dominujúcimi stromami po celom svete), ginká, stromové paprade a cykasy. Z rastlín sa vyskytovala hlavne pobrežná vegetácia, prasličky a paprade. Žilo tam množstvo obojživelníkov, plazov, cicavcov, plazov, aj dinosaurov. Vyskytovalo sa tom viac než 20 druhov Sauropódov, niekoľko druhov Stegosaurov a Ankylosaurov, a okolo 15 druhov Ornithopódov. Tiež tam bolo asi 20 druhov teropódov, niektoré mohli pre Saurophaganaxa veľká konkurencia.

Objav[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1931 našiel na západe Oklahomy paleontológ John Willis Stovall pozostatky veľkého teropóda a o desať rokov neskôr ho v novinách pomenoval Saurophagus Maximus. Neskôr zistili, že meno Saurophagus už má skupina vtákov, takže ho v roku 1995 Daniel Chure pomenoval Saurophaganax. Chure si tiež všimol rozdiel v krčnom stavci exemplára, ktorý mal byť holotyp, preto vybral ako holotyp iného jedinca.

Klasifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Tento zaujímavý dinosaurus patril do čeľade Allosauridae, ktorá je v infrarade Carnosauria. Karnosaury sa vyznačovali zdobením hlavy a vyspelejšie formy aj krátke ruky. Bol blízky príbuzný s Allosaurom, niektorí ľudia tvrdí, že je jeho ďalším druhom.


Infrarad Carnosauria

nadčeľaď Allosauroidea

čeľaď Allosauridae

rod Saurophaganax

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

https://www.montanajurassic.com/wp-content/uploads/2016/02/Morrison-Basin_Update-1-253x300.jpg

článok Sundance sea na Anglickej Wikipédii

Česká verzia článku Saurophaganax

Anglická verzia článku Saurophaganax

článok Carnosauria na Českej Wikipédii

článok Carnosauria na Anglickej Wikipédii

článok Allosaurus na Slovenskej Wikipédii