Carnosauria

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Carnosauria
Allosaurus skull SDNHM.jpg
Lebka alosaura.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Carnosauria
von Huene, 1920
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Carnosauria je skupina veľkých dravých dinosaurov, ktorá bola rozšírená od strednej jury do spodnej kriedy.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Zostavené kostry zachytávajúce útok primitívneho karnosaura z rodu Monolophosaurus na platňochrbtého dinosaura (Stegosauria) z rodu Tuojiangosaurus.

Karnosaury boli vybavené veľkými úzkymi lebkami, ktoré boli značne odľahčené otvormi. Na lebkách mávali často výrazné nadočnicové rohy a kostené hrebene, tiahnúce sa od očníc k nozdrám. Tieto útvary zrejme slúžili najmä na predvádzanie sa samcov pred samicami, no zároveň boli aj nebezpečnou zbraňou. Karnosaury mali síce ľahko stavané, no veľmi pevné lebky, ktorými mohli omráčiť menšiu a stredne veľkú korisť tým, že do nej z rýchlosti hlavou narazili. Pri love veľkej koristi si tieto tvory vypomáhali aj pazúrmi všetkých končatín. Veľkú korisť sa snažili (na rozdiel od tyranosaurov) ráňať najmä do slabín, ktoré jej počas útoku mohli doslovne roztrhať. Zo zachovaných stôp sa dá vyčítať, že šlo o trúfalé dravce loviace aj oveľa väčšie sauropody.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Carnosauria je z historického hľadiska jedna z najslávnejších skupín dinosaurov, preslávená najmä filmami Carnosaurus a Carnosaurus II. Názov samotný sa používa temer sto rokov, pričom sem boli dlho radené prakticky všetky veľké teropody, od tyranosaura cez spinosaura k megalosaurovi, a až novšie výskum odhalili, že mnohé formy nespájalo nič viac ako veľkosť. Časom sa takto Carnosauria zbavila mnohých skupín až ostali len Allosauridae a ich príbuzní.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

Carnosauria bola zastúpená, popri primitívnych druhoch, podskupinou vyspelejších karnosaurov Allosauroidea,. Do Allosauroidea patrili tri podskupiny. Prvou bola primitívna Sinraptoridae (napr. rod Sinraptor) – jej zástupcovia mali mohutnejšiu stavbu tela a boli pomalší, no vďaka nižšiemu držaniu hlavy získali značné manévrovacie schopnosti. Druhou čeľaď bola Allosauridae (napr. rod Allosaurus), ktorej zástupcovia boli aj napriek značnej veľkosti pomerne ľahkí a rýchli. Carcharodontosauridae (napr. Giganotosaurus) bola treťou podskupinou Allosauroidea a jej zástupcovia sa vyznačovali charakteristickým tvarom lebky a neohnutými zubami. Niektoré znaky spájajú karcharodontosaury s ceratosaurami zo skupiny Abelisauridae, čo je zvláštne.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Carnosauria
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Carnosauria