Tetanurae

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tetanurae
Allosaurus eating.jpg
Allosaurus
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Tetanurae
Gauthier, 1986
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Tetanurae je podskupina dravých dinosaurov, ktorá sa zjavila koncom triasu alebo začiatkom jury. Zahŕňa vyspelé teropody (Theropoda) vyznačujúce sa maximálne troma prstami predných končatín, jedným odľahčovacím otvorom v lebke navyše a zubami v čeľustiach iba pred úrovňou oka. Zmena upínania stehenného svalu spôsobila, že sa chvost tetanurov počas chôdze nekýval zboku na bok. Tieto teropody okrem toho mávali viac odľahčené lebky a u mnohých foriem sa vyskytovalo operenie.

V niektorých systémoch (vrátane hlavného systému používaného na slovenskej wikipédii) sú - z čisto praktických dôvodov - z Tetanurae vyňaté vtáky (tvoria samostatnú triedu blanovcov).

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

Tetanurae tvorí spolu s Ceratosauria a Coelophysoidea podrad zväčša dravých dinosaurov Theropoda. Samotná Tetanurae pozostáva z hlavných podskupín: Coelurosauria, Carnosauria a Megalosauroidea, pričom prvé dve menované skupiny sú si navzájom bližšie a vytvárajú skupinu zvanú Avetheropoda.

Zjednodušená systematika tetanurov vyzerá takto:

Megalosauroidea[upraviť | upraviť zdroj]

Skupina Megalosauroidea (niekedy nazývaná Spinosauroidea) zahŕňa pomerne primitívne tetanury zo strednej jury až spodnej kriedy, ktoré dosahovali nezriedka veľkých rozmerov. Rozoznávame dve čeľade, Megalosauridae a Spinosauridae.

Megalosauridae[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Megalosauridae

Megalosauridae boli stredne veľké až veľmi veľké dravce zo strednej jury až spodnej kriedy, ktoré priniesli základ typického výzoru veľkého dravého dinosaura – veľká hlava, pevne stavaný trup a krátke, no silné predné končatiny. Najväčšie úspechy dosahovali v koncom strednej jury, kedy bol v rámci tejto skupiny rozšírený aj rod Megalosaurus, prvý vedecky opísaný dinosaurus. Na druhej strane, aj počas vrchnej jury existovali dôležité formy tejto skupiny – menovite Torvosaurus.

Spinosauridae[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Spinosauridae
Rekonštrukcia výzoru rodu Irritator, predstaviteľa čeľade Spinosauridae.

Spodnokriedovú čeľaď Spinosauridae zastupovali štíhle teropody s veľkými pazúrmi na predných končatinách, ktoré mali hlavy podobné hlavám krokodílov – dlhé, úzke a nízke, čo dobre vidieť na lebke rodu Baryonyx. Nielen ich hlavy pripomínali krokodíly, ale aj ich zuby a zrejme aj spôsob života, keďže pravdepodobne išlo o rybožravce žijúce snáď podobne ako dnešný medveď grizzly.

Carnosauria[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Carnosauria

Zástupcovia Carnosauria boli stredne veľké až obrovské teropody úspešné počas strednej jury až spodnej kriedy, vybavené veľkými úzkymi lebkami, ktoré boli značne odľahčené otvormi. Na lebkách mávali často výrazné nadočnicové rohy a kostené hrebene, tiahnúce sa od očníc k nozdrám. Tieto útvary zrejme slúžili najmä na predvádzanie sa samcov pred samicami, no zároveň boli aj nebezpečnou zbraňou.

Coelurosauria[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Coelurosauria

Coelurosauria predstavovali vtákovitých dravých dinosaurov, ktoré už od primitívnych foriem dokázateľne disponovali tzv. protoperím, čo je primitívne perie podobné srsti.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]