Spinosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Spinosaurus
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Spinosaurus aegyptiacus
Stromer, 1915
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Spinosaurus (v preklade "ostnatý jašter") bol obrovský dravý dinosaurus zo skupiny Tetanurae. Vyskytoval sa pred približne 95 miliónmi rokov na území dnešnej severnej Afriky.

Znaky[upraviť | upraviť zdroj]

Spinosaurus disponoval pomerne ľahkou a pretiahnutou stavbou tela. Oproti iným dravým dinosaurom bol nápadný pretiahnutou nízkou hlavou, ktorá pripomínala hlavu krokodíla, veľkými hákovitými pazúrmi predných končatín a najmä mimoriadne predĺženými tŕňmi stavcov chrbta, na ktoré sa za života zvieraťa upínala pravdepodobne kožená plachta. Predĺžené tŕne stavcov boli na najvyššom bode až okolo dvoch metrov vysoké, proporcionálne oveľa dlhšie než tŕne stavovcov príbuzného rodu Suchomimus.

Porovnanie veľkosti obrovských teropódnych dinosaurov, S. aegyptiacus v červenej

Klasifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa Spinosaura je pomenovaná čeľaď Spinosaury obsahujúca dve podčeľaďe: Baryonychinae a Spinosaurinae. Čeľaď Baryonychinae obsahuje rod Baryonyx z južného Anglicka a rod Suchomimus z Nigera v strednej Afrike. Spinosaurinae zahŕňa rody Spinosaurus, Irritator a Angaturama (tento rod je však často považovaný za Irritatora) z Brazílie.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Predpokladá sa, že spinosaurus predstavoval rybožravého dinosaura, podobne ako príbuzný Baryonyx, ktorému na mieste, kde sa pôvodne nachádzal žalúdok, našli skamenenú rybu. Zodpovedá tomu aj stavba čeľustí spinosaura, ktoré pripomínali čeľuste krokodílov. Avšak pred nedávnom sa viac pritvrdila teória o tom, že sa stravoval s mäsom z ostatných dinosaurov. Veď na čo by mal pazúre ostré ako nôž a tlak, ktorý dokázal vyvinúť stlačením čeľustí rovnaký, či možno dokonca väčší ako tlak, ktorý dokázal vyvinúť Tyrannosaurus Rex. Čeľuste totiž nemal až tak špecializované ako napríklad Suchomimus. Účel koženej plachty na chrbte spinosaura nie je istý. Plachta mohla mať termoregulačnú funkciu (čo však nemusí nevyhnutne znamenať, že spinosaurus bol ektotermný, mohla spĺňať podobnú funkciu ako uši slona - vyžarovať prebytočné teplo), prípadne vizuálnu funkciu (upútať pozornosť samíc alebo odstrašiť soka).

Veľkosť[upraviť | upraviť zdroj]

Spinosaurus je dnes najdlhším známym dravým dinosaurom. Všeobecne sa uvádza, že dorastal do dĺžky 17 metrov, je však zrejmé, že dosiahnuť mohol aj väčšej veľkosti. Najdávnejšie objavený jedinec spinosaura, ktorého pozostatky boli zničené počas druhej svetovej vojny, bol síce nedospelý, napriek tomu až 17,5 m. dlhý. Nedávno opísaný jedinec (MSNM V4047) mal podľa výpočtov dĺžku okolo 21 metrov a váhu aspoň 20 ton (čo je dvakrát viac než hmotnosť rodu Tyrannosaurus).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]