Suchomimus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Suchomimus
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Suchomimus tenerensis
Sereno a kol., 1998
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Suchomimus (v preklade imitátor krokodíla) bol veľmi veľký dravý dinosaurus. Známy je z nekompletných pozostatkov zahŕňajúcich lebku. Pripomínal rod Baryonyx až do takej miery, že niektorí vedci ho považujú nie za osobitný rod, ale len za nový druh spomenutého rodu. Žil pred 121 až 112 miliónmi rokov a jeho pozostatky sa našli v roku 1997 na Sahare v severnom Nigeri. Jeho jediným druhom je Suchomimus tenerensis.[1]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Nozdry boli umiestnené pomerne ďaleko od konca tlamy, je možné že preto, aby mohol dýchať pri love rýb s tlamou ponorenou vo vode. Suchomimus, ako už samotné meno naznačuje, pripomínal niektorými znakmi krokodíly. Odhliadnuc od typickej dvojnohej postavy teropóda, disponoval mimoriadne pretiahnutou, úzkou lebkou s veľkým počtom zubov (okolo 130 zubov). Jeho hlava tak disponovala tvarom podobným hlave špecializovaného krokodíla označovaného ako gaviál. Medzi ďalšie znaky rodu Suchomimus patria krátke, no silné predné končatiny s veľkým ohnutým pazúrom na palci a predĺžené tŕne stavcov chrbtice (hoci nie až tak predĺžené ako má rod Spinosaurus). Predpokladá sa, že mohli slúžiť ako opora koženej plachte, s termoregulačným alebo vizuálnym účelom.

Veľkosť[upraviť | upraviť zdroj]

Napriek tomu, že nájdený exemplár rodu Suchomimus dosahoval dĺžku okolo 11 m sa ukázalo, že ešte nešlo o plne veľkého jedinca. Suchomimus tak mohol v dospelosti dosiahnuť dĺžku okolo 12 m, teda približne toľko, ako populárny tyranosaurus.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Podobne ako iné spinosaury, aj rod Suchomimus bol prispôsobený na lov rýb, čomu svedčia aj mnohé nadobudnuté podobnosti s krokodílmi. Dôkazy nachádzame nielen v stavbe čeľustí, ale aj v pozostatkoch jeho blízkeho príbuzného Baryonyxa, ktoré zahŕňajú skameneliny veľkej ryby na mieste, kde sa nachádzal žalúdok. Obýval teda územie stredných a väčších riek, kde nachádzal hojnosť potravy v podobe veľkých druhov rýb. Keďže sa jeho štíhle čeľuste s hustými zubami nehodili na lov veľkých dinosaurov, svoju korisť mohol tento dinosaurus obohatiť len o malé ornitopódy, prípadne zdochliny.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. SERENO, P. C., BECK, A. L., DUTHEIL, D. B., GADO, B., LARSSON, H. C. E., LYON, G. H., MARCOT, J. D., RAUHUT, O. W. M., SADLEIR, R. W., SIDOR, C. A., VARRICCHIO, D. D., WILSON, G. P., WILSON, J. A. A long-snouted predatory dinosaur from Africa and the evolution of spinosaurids. Science, 1998, roč. 282, čís. 5392, s. 1298 - 1302. Dostupné online. DOI10.1126/science.282.5392.1298.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]