Karnosaury

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Karnosaury

Lebka alosaura.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Carnosauria
von Huene, 1920
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Karnosaury[1] (lat. Carnosauria) je skupina veľkých dravých dinosaurov, ktorá bola rozšírená od strednej jury do spodnej kriedy.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Zostavené kostry zachytávajúce útok primitívneho karnosaura z rodu Monolophosaurus na platňochrbtého dinosaura (Stegosauria) z rodu Tuojiangosaurus.

Karnosaury boli vybavené veľkými úzkymi lebkami, ktoré boli značne odľahčené otvormi. Na lebkách mávali často výrazné nadočnicové rohy a kostené hrebene, tiahnúce sa od očníc k nozdrám. Tieto útvary zrejme slúžili najmä na predvádzanie sa samcov pred samicami, no zároveň boli aj nebezpečnou zbraňou. Karnosaury mali síce ľahko stavané, no veľmi pevné lebky, ktorými mohli omráčiť menšiu a stredne veľkú korisť tým, že do nej z rýchlosti hlavou narazili. Pri love veľkej koristi si tieto tvory vypomáhali aj pazúrmi všetkých končatín. Veľkú korisť sa snažili (na rozdiel od tyranosaurov) ráňať najmä do slabín, ktoré jej počas útoku mohli doslovne roztrhať. Zo zachovaných stôp sa dá vyčítať, že šlo o trúfalé dravce loviace aj oveľa väčšie sauropody.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Karnosaury je z historického hľadiska jedna z najslávnejších skupín dinosaurov, preslávená najmä filmami Carnosaurus a Carnosaurus II. Názov samotný sa používa temer sto rokov, pričom sem boli dlho radené prakticky všetky veľké teropody, od tyranosaura cez spinosaura k megalosaurovi, a až novšie výskum odhalili, že mnohé formy nespájalo nič viac ako veľkosť. Časom sa takto karnosaury zbavili mnohých skupín až ostali len Allosauridae a ich príbuzní.

Systematika (stav okolo roku 2010)[upraviť | upraviť zdroj]

Carnosauria:

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. LINDSAY, W. Obry praveku. Bratislava: Fortuna Print. 1994. 96 s. Preklad: Milan Thurzo

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Karnosaury
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Karnosaury