Schaubmarov mlyn

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súradnice: 48°18′40″S 17°15′51″V / 48,311203°S 17,264249°V / 48.311203; 17.264249
Schaubmarov mlyn
usadlosť s vodným mlynom / galéria insitného umenia
Štát Slovensko Slovensko
Región Bratislavský
Okres Pezinok
Mesto Pezinok
Mestská časť Cajla
Súradnice 48°18′40″S 17°15′51″V / 48,311203°S 17,264249°V / 48.311203; 17.264249
Štýl barok
Materiál tehla, kameň
Vznik 1767
Vlastník Slovenská národná galéria
Pre verejnosť verejnosti prístupný
Štátny znak SRNárodná kultúrna pamiatka SR
ÚZPF[1]
 - číslo 2139/1
 - dátum zápisu 23. 3. 1971
Poloha Schaubmarovho mlyna na Slovensku
Poloha Schaubmarovho mlyna na Slovensku
RedHut.svg
Poloha Schaubmarovho mlyna na Slovensku
Poloha Schaubmarovho mlyna v Bratislavskom kraji
Poloha Schaubmarovho mlyna v Bratislavskom kraji
RedHut.svg
Poloha Schaubmarovho mlyna v Bratislavskom kraji
Webová stránka: sng.sk/pezinok
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Schaubmarov mlyn je historická vidiecka usadlosť v Pezinku s barokovým vodným mlynom, ktorý je poháňaný vodou z potoka Cajloch (Saulak), a ktorý bol pôvodne vlastnený Pálffyovcami a neskôr rodinou Schaubmarovcov. Nachádza sa na Cajlanskej ulici číslo 255 v historickej mestskej časti Cajla a v súčasnosti slúži ako galéria insitného umenia Slovenskej národnej galérie.

História objektu[upraviť | upraviť kód]

Bol postavený v roku 1767 pezinskými Pálffyovcami. V roku 1857 v ňom začala svoju históriu žiť rodina Schaubmarovcov, ktorá pochádzala z Bavorska. Dnes je objekt historickou a technickou pamiatkou, je jediným pôvodným zachovaným mlynom na Slovensku a jedným z najväčších potočných mlynov v Európe. Od 70. rokov 20. storočia je v správe Slovenskej národnej galérie.

Súčasný stav[upraviť | upraviť kód]

V roku 2017 sa začala postupná premena areálu na zážitkový, vzdelávací a spoločenský priestor pre rodiny s deťmi, milovníkov umenia a histórie. Okrem výstav súčasného umenia, sa tu pravidelne usporadúvajú rodinné programy: výtvarné dielne, komentované prehliadky, tábory, krúžky, trhy, koncerty, degustácie a mnohé iné aktivity. V areáli mlyna hosťujú viaceré kultúrne podujatia.

Expozícia mlynárstva[upraviť | upraviť kód]

Barokový mlyn je dnes národnou pamiatkou, ktorú sa podarilo zachovať aj s funkčným technickým vybavením a okolitými, kedysi úžitkovými, budovami. Počas návštevy mlyna a pri prehliadke expozície sa môžete dozvedieť viac o jeho histórii, fungovaní a spôsobe života jeho niekdajších majiteľov.

Programy[upraviť | upraviť kód]

Pre verejnosť pripravujú kultúrne podujatia, debaty, komentované prehliadky či prednášky a niekoľkokrát do roka sa tu dá nakúpiť na podujatí Naš trh. Je tu priestor na spoluprácu a rôzne komunitné podujatia, ktoré reagujú na aktuálne potreby mesta či regiónu.

Deti sa počas víkendov môžu zapojiť do výtvarných, keramických aj technologických programov a tvorivých dielní. Leto patrí aj denným detským táborom, ktoré sú o umení, prírode, varení, ale aj športe a poznávaní Pezinka a okolia a jeho histórie.

Školské programy sú pripravované pre všetky stupne škôl – sú venované aktuálnym výstavám, mlynskej expozícii alebo keramike. Sú zostavené tak, aby kombinovali rôzne druhy aktivít – od pátracích cez tvorivé až po pohybové. Umelecké témy vždy prepájame s rôznymi oblasťami života a sveta a dávame ich do súvislostí, ktoré môžu byť deťom a mladým blízke.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Pamiatkový objekt – podrobnosti [online]. Bratislava : Pamiatkový úrad SR, [cit. 2019-06-18]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroje[upraviť | upraviť kód]