Sediaci býk

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sediaci býk
náčelník indiánskeho kmeňa Siouxov Hunkpapa Lakota
Sediaci býk
Narodeniemarec 1831
Grand River, USA
Úmrtie15. december 1890
Standing Rock, USA
PodpisSediaci býk, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Sediaci býk

Sediaci býk (angl. Sitting Bull, po lakotsky Tĥatĥáŋka Íyotake) (* marec 1831, Grand River, USA – † 15. december 1890, Standing Rock) bol významný náčelník indiánskeho kmeňa Siouxov (Hunkpapa Lakota).

Narodil sa v rodine náčelníka rovnakého mena, ktoré v jazyku lakota znie Tĥatĥáŋka Íyotake. Otec a strýkovia z neho vychovali obratného lovca a bojovníka, ktorý už ako desaťročný skolil prvého bizóna. Postupne preukázal svoje schopnosti vo všetkých štyroch vlastnostiach, ktoré Lakotovia považovali za najdôležitejšie: statočnosť, štedrosť, múdrosť a sila.

Spolu s Červeným oblakom patril medzi najvýznamnejších Indiánov vo svojej dobe. Viedol kmene Siouxov v slávnej bitke pri Little Big Horne 25. júna 1876, kde bola úplne porazená 7. kavaléria generála Custera.

Do bitky zhromaždil asi 7 indiánskych kmeňov, asi 3 000 mužov a k tomu ich rodiny. To, že sa stal vojenským náčelníkom všetkých kmeňov nebolo vôbec bežné, pretože každý kmeň mal svojho vodcu a ten bol najvyššou autoritou. Vodcovia kmeňov však Sediaceho býka zvolili a podriadili sa mu počas bojov proti vláde.

Jedna bitka však nevyhráva vojnu a Sediaci býk na niekoľko rokov našiel azyl v Kanade (18771881), kde sa k Indiánom vláda správala podstatne lepšie. Napriek tomu sa Sediaci býk vrátil do USA.

Jeho skupina bola poslednou, ktorá zostala a aj ona sa zmierila s rezerváciou. Típí vymenil za zrub a žil v rezervácii. Istý čas jazdil s cirkusom Buffalo Billa, kde vystupoval vo „Wild West Show“ a „show business“ sa mu celkom páčil. Ľudia mu platili za podpis.

Nezabudol však na jednu zo štyroch základných vlastností - štedrosť, a tak väčšinu z toho, čo si zarobil, rozdal.

V roku 1890 pri návšteve rezervácie, vydal agent James McLaughlin príkaz indiánskej polícii na jeho zatknutie, pretože Sediaci býk tancoval zakázaný mystický „Tanec duchov“.

Pri zatýkaní nastal v dedine zmätok a Sediaceho býka zastrelili vlastní ľudia, ktorí ho prišli zatknúť.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Sediaci býk