Sedmero krkavců

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sedmero krkavců
Originálny názov Sedmero krkavců
Žáner rozprávka
Dĺžka 80 minút
Štát Česko
Pôvodný jazyk český
Rok 1993
Filmový štáb
Réžia Ludvík Ráža
Scenár Pavel Aujezdský
Hudba Petr Hapka
Kamera Jakub Nosek
Obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Sedmero krkavců je televízna filmová rozprávka Ludvíka Ráža z roku 1993 natočená na motívy rovnomennej rozprávky bratov Grimmovcov. Rozpráva o statočnej Bohdanke, ktorá sa rozhodla vyslobodiť svojich bratov zo zakliatia krkavcov. Musela podstúpiť ťažkú ​​skúšku, pri ktorej nesmela prehovoriť ani slovko a zlo teda neujde spravodlivému trestu a bude potrestané.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Bol jeden otec (Radoslav Brzobohatý) s matkou (Jana Hlaváčová) a tí mali sedem synov. V tej istej dobe žije na zámku Vratislav (Michal Dlouhý) so svojou staršou sestrou Miladou (Ivana Chýlková) a Chrtom (Boris Rösner).

Jedného krásneho dňa pečie matka chlieb, presnejšie sedem chlebov pre svojich sedem synov. Tí vyvádzajú vonku, ale aj napriek varovaniu matky šantia ďalej a jeden z nich hodil poleno otvoreným oknom do kuchyne priamo do cesta. To matku rozčúlilo a prekliala ich na krkavcov. Tí sa premenili v čiernych krkavcov a otvoreným oknom sa rozleteli do sveta. Potom príde na svet Bohdanka. Nevie, že má sedem bratov a oni o nej tiež nevedia. Po zistení, že v truhlici je sedem košieľ, sa dozvedá pravdu. Vydáva sa do sveta, aby ich vyslobodila. Keď ich nájde, bratia jej prezradia, čo preto môže urobiť. Musí holými rukami natrhať žihľavu, zo žihľavy uviť niť, z niti utkať plátno a potom začať šiť. Ale s podmienkou, že nesmie prehovoriť ani slovko, nech sa s ňou deje, čo sa deje. Bude bývať v jaskyni pri potoka, kde má svoj kolovrat. Bohdanka smie len naznačovať pohyby a gestami.

Na zámku v rovnakom čase žije Vratislav so svojou staršou sestrou Miladou a chrtom. Raz pri prechádzke počujú spev a vydá sa za ním. Vidí Bohdanku a zamiluje sa do nej. Zisťuje, že je nemá a chce si ju vziať za ženu. Bohdanka mu naznačí, že jej ide o pradenie a tak to putovalo na zámok, kde vo dne v noci predo. Bohdanka sa ale nepáči Milade a robí čo môže, aby presvedčila brata, že Bohdanka je čarodejnica. Bohdanke sa narodí syn, to sa Milade moc nepáči. Bohdanka sa spriatelila s Jolanu, ktorú Milada pred zrakmi Bohdanka zavraždila a do kolísky podstrčila mačiatko. Rozhodla sa, že musí zomrieť na hranici ako čarodejnica. Všetci sa divili, že Bohdanka hovorí, a tá vyhodila košele do vzduchu. Objavujú sa Bohdankiny bratia, zastavili chrtov a povedali pravdu, čo Milada vykonala za zlo. Milada s chrt neunikli svojmu trestu - zatvoreniu do pivnici. Všetci sa vracajú domov.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Hudba[upraviť | upraviť zdroj]

Titulnú pieseň k filmu pod názvom "Ten príbeh za náš sen stál" naspievala Marika Gombitová.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]


Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sedmero krkavců (film, 1993) na českej Wikipédii.