Sekulárny štát
Sekulárny štát je štát, ktorý je založený na sekularizme. To znamená, že nie je viazaný žiadnou náboženskou ideológiou a súčasne zaručuje svojím občanom slobodu vyznania. V sekulárnom štáte je akákoľvek cirkev odlúčená od štátu.
Prvými sekulárnymi štátmi sa stali tradičné kresťanské štáty, v dvadsiatom storočí však vyhlásili sekularizmus aj niektoré štáty s islamom ako dominantným náboženstvom (napríklad Turecko, Irán v dobe pred islamskou revolúciou), či iným (napr. India).
Sekularizmus v Česku
[upraviť | upraviť zdroj]V Česku je sekulárny štát určený článkom 2, odst. 1 Listiny základných práv a slobôd: Štát je založený na demokratických hodnotách a nesmie sa viazať ani na výlučnú ideológiu, ani na náboženské vyznanie. Z opačnej strany tiež čl. 16 odst. 2: Cirkvi a náboženské spoločnosti spravujú svoje záležitosti, najmä ustanovujú svoje orgány, ustanovujú svoje duchovné a zriaďujú rehoľné a iné cirkevné inštitúcie nezávisle od štátnych orgánov.
Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Secular state na anglickej Wikipédii a Sekulární stát na českej Wikipédii.