Selma Blairová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Selma Blairová
Celé menoSelma Blair Beitner
Narodenie 23. jún 1972 (51 rokov)
Southfield, Michigan, Spojené štáty
Povolanieherečka,speváčka
Roky pôsobenia1995 – súčasnosť
ManželAhmet Zappa (2004 - 2006)
PriateľJason Bleick (2010 - 2012)
Deti1

Selma Blairová (* 23. jún 1972, Southfield, Michigan, Spojené štáty) je americká herečka, ktorá sa preslávila filmami ako sú Veľmi nebezpečné známosti (1999), Highway (2002), Hellboy (2004), Hellboy 2 - zlatá armáda (2008), Čierny kôň (2011) a Mothers and Daughters (2016)

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Selma Blair sa narodila v meste Southfield v štáte Michigan, ako najmladšia so štyroch detí sudkyne Molly Ann Cooke a právnika Elliota I. Beitnera. Je židovského pôvodu a jej hebrejské meno je Bat-Sheva. Jej otec bol právnikom, ktorý pôsobil v Americkej demokratickej strane až do svojej smrti. Jej rodičia sa rozviedli, keď mala Selma 23 rokov a následne si legálne zmenila svoje priezvisko na Blair.

Navštevovala Hillelovu židovskú dennú školu vo Farmington Hills a neskôr Cranbrook Kingswood v Bloomfield Hills a tiež aj Kalamazoo College, kde študovala fotografiu a účinkovala v menších divadlách. Na strednej škole neznášala svoje meno natoľko, že si nechala od ostatných hovoriť "Blair" alebo Bat-Sheva.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1994 ukončila štúdium fotografie a na radu jedného z jej známych začala navštevovať hereckú školu. Jej prvá skúsenosť s filmom bola v roku 1997, kedy prepožičala svoj hlas do hororu Vreskot 2, v tom istom roku získala svoju prvú väčšiu úlohu v celovečernom filme The Strong Island Boys, založenú na skutočných udalostiach na ulici Long Island 80. Alec Baldwin na ňu zareagoval priaznivo - nazval ju typom "medzi Debrou Wingerovou a Marlene Dietrichovou".

Neskôr bola vybraná, aby prevzala jednu z hlavných úloh vo filme Amazon High spolu s Karlom Urbanom. Film bol tiež navrhnutý ako tretia séria v mytologickom žánri Hercules a Xena, žiaľ nikdy nebol vysielaný. Tiež sa zúčastnila konkurzu na Buffy Vampire Slayer, ale márne, pretože rolu získala Sarah Michelle Gellarová. Tehotnú teenagerku stvárnila vo filme Ťažké časy.

Tiež účinkovala vo videoklipe "Every You Every Me" od skupiny Placebo - skladba bola uvedená na soundtracku k filmu Veľmi nebezpečné známosti. Spoločne so Sarah Michelle Gellar a Ryanom Phillippeom sa objavila v dramatickom filme Veľmi nebezpečné známosti z roku 1999, ktorý je založený na románe z 18. storočia Les Liaisons Dangereuses, Selma stvárnila úlohu nevinnej študentky Cecile, ktorá podľahne zvodom erotomana Sebastiana. Film zaistil Selme nomináciu na MTV Movie Award za "Najlepší prielomový výkon" a víťazstvo za "Najlepší bozk", spoločne so Sarah Michelle Gellarovou.

S herečkou Reese Witherspoonovou sa stretla pri natáčaní komédie Pravá blondínka v roku 2001, kde si zahrala jednu z vedľajších postáv. V roku 2002 hrala po boku Jakea Gyllenhaala Highaway, v rovnakom roku tiež vo filme Jednoducho sexi s Cameron Diazovou a Christinou Applegatovou.

V roku 2004 si zahrala v dobrodružnom fantasy filme Hellboy, stvárnila depresívnu superhrdinku Liz Sherman. O rok neskôr si zahrala úlohu od režiséra Johna Carpentera v dráme Hmla, po boku herečky Maggie Grace.

V roku 2006 prepožičala svoj hlas do animovanej rozprávky Hellboy Animated: Sword of Storms, urobila rovnako aj v roku 2007 v rozprávke Hellboy Animated: Blood and Iron.

S hercom Antoniom Banderasom a Meg Ryan hrala vo vedľajšej úlohe vo filme Milenec je zločinec!, v rovnakom roku sa dočkal film Hellboy druhej časti, s názvom Hellboy 2 : zlatá armáda.

V roku 2011 si zahrala spoločne s Miou Farrow vo filme Čierny kôň . Objavovala sa skôr vo filmoch s nižším rozpočtom. V roku 2012 bola vyhodená produkciou seriálu Kurz sebaovládania, pretože sa sťažovala na pracovnú morálku.

V roku 2016 sa objavila v štyroch častiach seriálu American Crime Story a spolu s Christinou Ricciovou, Courteney Coxovou a Susan Sarandonovou sa objavila vo filme Monthers and Daughters.

V septembri 2022 bola Blairová jednou zo súťažiacich v 31 sérii Dancing with the Stars. V piatom týždni súťaže Blairová musela odstúpiť zo súťaže, na odporúčanie svojich lekárov, kvôli jej zhoršujúcemu zdravotnému stavu.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1990 zomrel Selmin priateľ, len vo veku osemnásť rokov, čo ju veľmi poznačilo. Dňa 24. januára 2004, po šiestich mesiacoch chodenia, si Selma vzala spisovateľa a producenta Ahmeta Zappu (syna hudobníka Franka Zappu). V roku 2006 Selma požiadala o rozvod pre nezlučiteľné rozdiely.

V roku 2010 začala Selma chodiť s módnym návrhárom Jasonom Bleickom. V júli 2011 sa im narodil syn Arthur Saint Bleick a v roku 2012 sa s Bleickom rozišla.

V októbri 2018 priznala na sociálnej sieti že trpí sklerózou multiplex. Toto ochorenie vraj jej telo postihlo už 15 rokov skôr ako jej bola choroba diagnostikovaná a pri chôdzi potrebuje palicu. Vo februári 2019 sa u nej začala prejavovať spastická dysfonia ktorá postihla jej hlas. Blairová napísala o svojich skúsenostiach so sklerózou multiplex vo svoej monografii, Mean Baby: A Memoir of Growing Up, ktorá bola publikovaná v máji 2022.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Selma Blair na anglickej Wikipédii.