Simo Häyhä

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Simo Häyhä
fínsky ostreľovač
fínsky ostreľovač
Narodenie17. december 1905
Rautjärvi, Ruská ríša (dnešné Fínsko)
Úmrtie1. apríl 2002 (96 rokov)
Hamina, Fínsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Simo Häyhä

Simo Häyhä (* 17. december 1905, Rautjärvi – † 1. apríl 2002, Hamina), Červenou armádou prezývaný Biela smrť (fín. Valkoinen kuolema; rus. Белая смертьBelaja smerť), bol fínsky vojak. Je považovaný za najúspešnejšieho ostreľovača všetkých čias. Počas zimnej vojny preukázateľne zlikvidoval 505 vojakov Červenej armády (podľa neoficiálnej fínskej štatistiky 542).

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Simo Häyhä sa narodil v malom mestečku Rautjärvi, ležiacom na Karelskej šiji. Do vojenskej služby nastúpil v roku 1925. Vďaka svojim vynikajúcim streleckým schopnostiam (keďže bol vášnivý lovec) mu bola zverená úloha ostreľovača. Fínski ostreľovači patrili v tej dobe k celosvetovej elite.

Po mobilizácii v roku 1939 bol ako samostatne pôsobiaci ostreľovač pridelený k 12. pešej divízii plukovníka Stevensona, dislokovanej v oblasti okolo rieky Kollaa. V tejto oblasti bojoval od začiatku bojov zimnej vojny 30. novembra 1939 až do 6. marca 1940, kedy utrpel ťažké zranenie po zásahu trieštivou strelou sovietskeho ostreľovača do tváre. Krátko po zranení upadol do kómy, ešte predtým však stihol nepriateľa, ktorý ho zranil, zlikvidovať. Pred jeho zranením sa ho sovietske vojská pokúšali zlikvidovať nasadením viacerých ostreľovačov, či dokonca nasadením delostrelectva. Pri jednom zo sovietskych delostreleckých prepadov namierenom voči jeho osobe vyviazol iba s veľkým šťastím, keď črepiny granátu na viacerých miestach prederavili jeho maskovací odev, jeho samotného však nezranili.

V priebehu troch mesiacov svojho pôsobenia na fronte s pomocou svojej odstreľovacej pušky M28 zlikvidoval 505 červenoarmejcov (podľa neoficiálnej fínskej štatistiky až 542). Ďalších 219 zo svojich obetí navyše zlikvidoval pomocou samopalu Suomi M-31. Krátko po konci Zimnej vojny ho maršal Mannerheim povýšil z desiatnika na nadporučíka, čo predstavuje najväčší hodnostný skok v histórii Fínskej armády. Žiadneho ďalšieho konfliktu sa už nezúčastnil aj preto, že zranenie na ňom zanechalo trvalé následky.

Metódy boja[upraviť | upraviť zdroj]

Simo Häyhä obvykle používal pušku M28 odvodenú z ruskej predvojnovej konštrukcie Mosin-Nagant s obyčajným kovovým zameriavačom. Spočiatku ani nemal na výber žiadnu inú, až vo februári 1940 mu Švédi darovali klasickú ostreľovaciu pušku Mauser s ďalekohľadom, ale Häyhä naďalej uprednostňoval M28, s ktorou dokázal spoľahlivo triafať nepriateľa na vzdialenosť 400 m (za dobrých podmienok neminul cieľ až na 600 m). Použitie M28 obhajoval jednak preto, že jej tmavý kovový zameriavač neodrážal svetlo a strelec nemusel zdvíhať hlavu tak vysoko ako v prípade klasickej ostreľovacej pušky, tak mal menej nápadnú siluetu. Vzhľadom k svojej drobnej postave Häyhä väčšinou pri streľbe neležal, ale skôr sedel, pri čom dobre využíval terénne nerovnosti. Dával si sneh do úst ,aby nebolo vidieť jeho dych.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Simo Häyhä

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]