Skalár (rod)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skalár

skalár obyčajný (Pterophyllum scalare).
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Pterophyllum
Heckel, 1840
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku
Detail hlavy (zľava doprava):
P. scalare, P. altum, P. leopoldi.

Skalár (po latinsky Pterophyllum) je rod rýb z čeľade cichlidovité bežne chovaný akvaristami.

Je to najznámejší rod spomedzi všetkých rodov cichlíd a patrí k najznámejším akvaristickým rodom vôbec. V slovenčine sa celý rod nazýva podľa jeho najznámejšieho zástupcu, druhu Pterophyllum scalare, skalár obyčajný. Skaláry pochádzajú z mäkkých kyslých vôd Amazonky. Potrebujú pomerne priestranné a vysoké akvárium, kde by sa mohli preháňať, ale aj rastliny, aby sa mohli schovať. Vyhovuje im teplota okolo 24 °C.

Skaláry majú medzi cichlidami jedinečný tvar tela. Je kosoštvorcový, pričom horný a dolný roh kosoštvorca prerastá do dlhej závojovej chrbtovej a brušnej plutvy. Ďalší pár úzkych brušných plutiev majú veľmi dlhý a úzky. Základné sfarbenie ryby je strieborné. Jej telo často pokrývajú tmavé škvrny vytvárajúce viac či menej úhľadné zvislé pásy. Niektoré jedince sú úplne čierne, iné môžu obsahovať aj ružové až oranžové škvrny, či bodky na pltvách a chvoste, ktoré sa pri dopade svetla sfarbia na zeleno alebo modro.

Skaláry sú pokojné s výnimkou obdobia párenia. Rodičovský pár sa vzorne stará o znášku. V akváriu samička kladie priľnavé ikry na širokolisté rastliny (rod Echinodorus) alebo na rúrku z PVC vloženú do akvária. Nečakane môže využiť aj iné miesto, napríklad sklo akvária, alebo ohrievač. Rodičia strážia a ovievajú ikry, ktoré sa vyliahnu po jednom alebo dvoch dňoch. Ak si nesplnia úlohu, čo sa niekedy stáva pri prvom rozmnožovaní, treba ich odstrániť a víriť vodu (napr. vzduchovacím kamienkom), aby boli ikry zásobené čerstvou vodou. Plôdik nemá charakteristický tvar dospelých a niekoľko dní po narodení sa živí naupliami žiabronôžok. Bez ohľadu na to, či sa rozmnožovanie podarilo, alebo nie, rodičovský pár môže o niekoľko dní znášku zopakovať. Pohlavie skalárov sa rozoznáva ťažko a skôr podľa správania ako podľa vzhľadu.

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]