SketchUp

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Model obce Dukovany, príklad komplexnej 3D scény, namodelovanej v programe SketchUp.

SketchUp (predtým: Google SketchUp), je 3D modelovací počítačový program, pre architektúru, interiérový dizajn, stavebníctvo a strojárstvo, filmy a herný dizajn. K dispozícii je vo verzii SketchUp Make (Freeware) a SketchUp Pro (platená verzia) s rozšírenými možnosťami.

SketchUp je v súčasnej dobe vo vlastníctve Trimble Navigation, spoločnosti mapovacích, geodetických a navigačných zariadení. SketchUp bol v rokoch 2000 – 2006 nezávislý a potom v rokoch 2006 – 2012 vo vlastníctve Google.

Program je jednoduchý na používanie. K dispozícii je online open source úložisko free-of-charge modelových zostáv. (napr. okien, dverí, automobilov atď.), 3D modelový sklad (3D Warehouse), na ktorý si užívatelia môžu prispievať modelmi. Program zahŕňa funkciu kresliacej vrstvy, ktorá umožňuje vykreslenie povrchu v ukazovateli "štýlov", podporuje third-party plug-in programy hostované na mieste zvanom Rozšírený modelový sklad (Extension Warehouse) ktorý poskytuje ďalšie funkcie (napr. Fotorealistické vykresľovanie) a umožňuje umiestnenie svojich modelov v aplikácii Google Earth.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Last Software[upraviť | upraviť zdroj]

SketchUp bol vytvorený začínajúcou spoločnosťou Last Software z Boulder, Colorado, ktorá bola založená v roku 1999 Bradom Schellom a Joem Eschom.

SketchUp debutoval v auguste 2000 ako univerzálny nástroj na tvorbu 3D obsahu a bol koncipovaný ako softvérový program, ktorý umožňuje profesionálnym dizajnérom k tomu čo chcú tým, že napodobňuje pocit slobody pracovať s ceruzkou a papierom v jednoduchom a elegantnom rozhraní, ktoré je zábava používať, ľahko sa učí a ktorý by bol použitý návrhármi aby sa mohli hrať so svojimi návrhmi spôsobom, ktorý nie je možné s tradičným dizajnovým softvérom. Taktiež má užívateľsky prívetivé tlačidlá ktoré uľahčujú používanie.

Program získal Community Choice Award na prvom veľtrhu v roku 2000.

Google[upraviť | upraviť zdroj]

Google získal Last Software 14. marca 2006 za odhadovanú sumu 15 – 45 mil. $ na prácu rozvíjať plug-in pre aplikáciu Google Earth.

9. januára 2007 bol vypustený SketchUp 6 s novými nástojmi a betaverziou Google SketchUp LayOut. LayOut obsahovala 2D vektorové nástroje a nástroje umožňujúce rozvrhnutie stránky na prezentovanie bez potreby použiť iný program na prezentáciu.

17. novembra 2008 vyšiel SketchUp 7 so zmenami, ktoré majú uľahčiť používanie, integráciu SketchUp Component Browser s Google 3D Warehouse, LayOut 2 a dynamickými komponentami ktoré reagujú na zmenu mierky. Windows 2000 už naďalej nebol podporovaný.

1. septembra 2010 vyšiel SketchUp 8, s modelovou geolokáciou na Google Maps a integráciou s Building Maker. Mac OS X Tiger už naďalej nebol podporovaný.

Trimble[upraviť | upraviť zdroj]

Trimble Navigation získala od Google SketchUp 1. júna 2012 za cenu nižšiu ako 100 miliónov dolárov.

V roku 2013 bol vydaný SketchUp 2013. Bol poskytnutý nový web, rozšírenie modelových skladov, hosťovacie pluginy a rozšírenia pre SketchUp. SketchUp 2015 bol vydaný v novembri 2014.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému SketchUp