Google Play

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Google Play
Základné informácie
VývojárGoogle
Posledná stabilná verziaAndroid
10.6.08 (20. jún 2018)[1]

Android TV
10.5.10 (20. jún 2018)[2]

Wear OS
8.7.09 (7. február 2018)[3]
Operačný systémAndroid, Chrome OS
Lokalizáciaviacjazyčný
Stav vývojaaktívny
Ďalšie odkazy
Webová stránkaplay.google.com/store

Pozri aj Informačný portál

Google Play (starší názov Android Market) je digitálna distribučná platforma od spoločnosti Google, ktorá vznikla 6. marca 2012. Slúži tiež ako oficiálny app store pre operačný systém Android, ktorý umožňuje používateľom prehliadať a sťahovať aplikácie vytvorené pomocou Android SDK.

Na Google Play sa dá okrem aplikácií nájsť aj iný digitálny obsah: hudba, časopisy, knihy, filmy a televízne relácie.

V minulosti ponúkal aj zariadenia spoločnosti Google až dokým nebol spustený samostatný online obchod hardvéru, Google Store, 11. marca 2015. Používatelia si v ňom môžu zakúpiť rôzne zariadenia, ako napríklad Chromebooky, Google Nexus zariadenia, Chromecasty a iné príslušenstvo, avšak na Slovensku zatiaľ nie.

Aplikácie sú k dispozícii prostredníctvom služby Google Play bezplatne alebo za poplatok. Môžu byť stiahnuté priamo na zariadení so systémom Android prostredníctvom mobilnej aplikácie Obchod Play alebo nainštalované na zariadenie z webových stránok Google Play. Aplikácie využívajúce hardvérové schopnosti zariadenia môžu byť zacielené na používateľov zariadení so špecifickými hardvérovými komponentmi, ako je napríklad snímač pohybu (pre hry závislé od pohybu) alebo kameru smerujúcu vpredu (pre online videohovory).

Obchod Google Play mal v roku 2016 viac ako 82 miliárd stiahnutí aplikácií a dosiahol viac ako 3,5 milióna aplikácií publikovaných v roku 2017. Bolo to predmetom viacerých problémov týkajúcich sa bezpečnosti, v ktorom bol škodlivý softvér schválený a odovzdaný do obchodu a stiahnutý používateľmi s rôznou mierou závažnosti.

Služba Google Play bola spustená 6. marca 2012 a spája Android Market, Google Music a Google eBookstore pod jednou značkou. Služby fungujúce pod značkou Google Play sú: Knihy Google Play, Hry Google Play, Filmy a TV Google Play, Hudba Google Play, Správy Google (predtým Kiosk Google Play) a Google Play Console. Spoločnosť Google postupne rozšírila geografickú podporu pre jednotlivé služby.

Obsah obchodu[upraviť | upraviť zdroj]

Aplikácie pre Android[upraviť | upraviť zdroj]

Celosvetová dostupnosť Google Play

V roku 2017 mala služba Google Play viac ako 3,5 milióna aplikácií pre Android. Používatelia vo viac ako 145 krajinách môžu nakupovať aplikácie, aj keď spoločnosť Google na svojich stránkach podpory upozorňuje, že „platený obsah nemusí byť k dispozícii v niektorých provinciách alebo oblastiach, aj keď je krajina uvedená vyššie.“ Vývojári vo viac ako 150 lokáciách môžu distribuovať aplikácie v službe Google Play, aj keď nie všetky lokality podporujú registráciu obchodníka. Ak chcú vývojári distribuovať aplikácie, musia zaplatiť jednorázový registračný poplatok v hodnote 25 USD na účte Google Play Developer Console. Vývojári aplikácií môžu kontrolovať, do ktorých krajín sa distribuuje aplikácia, ako aj ceny nákupov aplikácií a cien nákupov v aplikáciach v každej krajine. Vývojári dostávajú 70% z ceny aplikácie, zatiaľ čo zvyšných 30% sa vzťahuje na distribučného partnera a prevádzkové poplatky. Vývojári môžu spustiť výpredaj, pričom pôvodná cena bude preškrtnutá a bude tam panel informujúci používateľov, kedy výpredaj končí. Služba Google Play umožňuje vývojárom uvoľniť testovacie verzie aplikácií vybranej skupine používateľov ako testy typu alfa alebo beta. Vývojári môžu tiež uvoľňovať aplikácie po etapách. Používatelia si môžu predobjednať vybrané aplikácie (rovnako ako filmy, hudbu, knihy, a hry), aby boli položky dodané hneď, ako budú k dispozícii. Používatelia môžu požiadať o vrátenie platby do 48 hodín od nákupu, ak "niečo, čo ste kúpili, nefunguje, nie je to to, čo ste očakávali, kúpili ste náhodne, alebo ste zmenili názor na nákup". Aplikácie spĺňajúce špecifické požiadavky použiteľnosti sa môžu kvalifikovať ako aplikácia pre Wear OS.

Hry Google Play[upraviť | upraviť zdroj]

Hry Google Play sú on-line herná služba pre Android, ktorá ponúka hracie funkcie v reálnom čase pre viacerých hráčov, ukladanie na cloude, sociálne a verejné rebríčky a trofeje. Služba bola uvedená na konferencii Google I/O 2013 a samostatná mobilná aplikácia bola spustená 24. júla 2013.

Hudba Google Play[upraviť | upraviť zdroj]

Celosvetová dostupnosť Hudby Google Play

Hudba Google Play je hudobná a podcastová služba a online hudobná skrinka. Obsahuje viac ako 40 miliónov skladieb, a dáva používateľom bezplatnú cloudovú ukladaciu kapacitu až do 50 000 skladieb.

Od mája 2017 je Hudba Google Play k dispozícii v 64 krajinách.

Knihy Google Play[upraviť | upraviť zdroj]

Knihy Google Play sú digitálna distribučná služba elektronických kníh. Služba Google Play ponúka viac ako 5 miliónov kníh, ktoré sú k dispozícii na nákup a používatelia môžu tiež nahrávať až 1000 svojich vlastných e-kníh vo formáte PDF alebo EPUB. V januári 2017 boli Knihy Google Play k dispozícii v 75 krajinách. Obchod Google Play momentálne obsahuje aj audioknihy. Môžete počúvať svoje obľúbené knihy s rozprávaním skutočnej osoby, nie hlasovou syntézou. Niektoré knihy čítajú ich autori. S veľkým výberom kníh sú v súčasnosti audioknihy dostupné v 45 krajinách.

Filmy & TV Google Play[upraviť | upraviť zdroj]

Celosvetová dostupnosť Filmov & TV Google Play

Služba Filmy & TV Google Play je videopožičovňa, ktorá ponúka filmy a televízne relácie, ktoré sú k dispozícii na nákup alebo prenájom, v závislosti od dostupnosti.

Od januára 2017 sú filmy k dispozícii vo viac ako 110 krajinách, zatiaľ čo televízne relácie sú k dispozícii iba v Austrálii, Rakúsku, Kanade, Francúzsku, Nemecku, Japonsku, Švajčiarsku, Spojených štátoch a Spojenom kráľovstve.

Zariadenia[upraviť | upraviť zdroj]

Google Play mal pred rokom 2015 v sekcii Zariadenia pre používateľov možnosť zakúpiť si zariadenia Google Nexus, Chromebooky, Chromecasty, iný hardvér označený značkou Google a príslušenstvo. Samostatný online predajca hardvéru nazvaný Google Store bol predstavený 11. marca 2015 a tým nahradil sekciu Zariadenia v službe Google Play.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalé logo Google Play (2012)

Služba Google Play pochádza z troch rôznych produktov: Android Market, Google Music a Google eBookstore.

Android Market bol oznámený 28. augusta 2008 a sprístupnený používateľom 22. októbra. V decembri 2010 bolo do služby Android Market pridané filtrovanie obsahu a na každej stránke podrobností aplikácie pribudla grafika. Maximálna veľkosť aplikácie sa zvýšila z 25 megabajtov na 50 megabajtov. Google eBookstore bola spustená 6. decembra 2010 a debutovala s troma miliónmi e-kníh, čo z nej urobilo "najväčšiu zbierku e-kníh na svete". V novembri 2011 spoločnosť Google oznámila službu Google Music,časť Obchodu Play, ktorá ponúka nákup hudby. V marci 2012 spoločnosť Google zvýšila maximálnu povolenú veľkosť aplikácie tým, že umožnila vývojárom pripojiť k základnému súboru na stiahnutie dva rozšírené súbory; každý rozširujúci súbor s maximálnou veľkosťou 2 gigabajty, čo vývojárom aplikácií poskytne celkovo 4 gigabajty. V marci bol takisto Android Market prerobený ako Google Play.

V máji 2016 bolo oznámené, že Obchod Play, vrátane všetkých aplikácií pre Android, prijde do Chrome OS v septembri 2016.

Používateľské rozhranie[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem vyhľadávania obsahu podľa mena je možné vyhľadávať aj aplikácie pomocou kľúčových slov, ktoré poskytuje vývojár. Pri vyhľadávaní aplikácií môžu používatelia stlačiť navrhnuté vyhľadávacie filtre, ktoré pomáhajú nájsť aplikácie zodpovedajúce určeným filtrom. Na nájditeľnosť aplikácií má Obchod Play zoznamy obsahujúce top aplikácie v každej kategórii vrátane:

 • Top Free - zoznam najpopulárnejších bezplatných aplikácií všetkých čias;
 • Najpredávanejšie – zoznam najpopulárnejších platených aplikácií všetkých čias;
 • Najobľúbenejšie – zoznam aplikácií vytvárajúcich najvyššie výnosy;
 • Trendy – zoznam aplikácií s najnovším rastom inštalácie;
 • Top New Free – zoznam najpopulárnejších nových bezplatných aplikácií;
 • Top New Paid – zoznam najpopulárnejších nových platených aplikácií;
 • Odporúčané – zoznam nových aplikácií vybraných tímom Google Play;
 • Staff Picks – často aktualizovaný zoznam aplikácií vybraných tímom Google Play;
 • Redakčný výber – zoznam aplikácií považovaných za najlepšie zo všetkých čias;
 • Top Developer – zoznam aplikácií považovaných za najlepšie podľa vývojárov.

V marci 2017 spoločnosť Google pridala sekciu "Free App of the Week" a ponúka bezplatne jednu normálne platenú aplikáciu. V júli 2017 spoločnosť Google rozšírila svoju sekciu "Redakčný výber“ tak, aby obsahovala zoznamy aplikácií, ktoré ponúkajú dobrý používateľský zážitok tém, ako sú fitness, videohovory a logické hry.

Google Play ukazuje aj popularitu aplikácií zobrazením počtu stiahnutí danej aplikácie. Počet sťahovaní je farebne odlíšený odznak s osobitnými farebnými označeniami pre niektoré míľniky, vrátane sivých pre 100, 500, 1 000 a 5 000 sťahovaní, modrých pre 10 000 a 50 000 sťahovaní, zelených pre 100 000 a 500 000 stiahnutí a červených/oranžových pre 1 milión, 5 miliónov, 10 miliónov a 1 miliardu stiahnutí.

Používatelia môžu odosielať recenzie a hodnotenia aplikácií a digitálneho obsahu distribuovaného prostredníctvom služby Google Play, ktoré sa zobrazujú verejne. Hodnotenia sú založené na 5-bodovej stupnici. Vývojári aplikácií môžu reagovať na recenzie pomocou účtu vývojára Google Play.

Dizajn[upraviť | upraviť zdroj]

Google niekoľkokrát prepracoval rozhranie služby Google Play. Vo februári 2011 predstavil webové rozhranie pre (vtedy nazývaný) Android Market, ktoré poskytuje prístup prostredníctvom počítača. Zakúpené aplikácie sa na diaľku prevezmú a nainštalovalujú na zariadení so systémom Android, pričom časť "My Market Account" umožňuje používateľom dať svojim zariadeniam prezývku na jednoduché rozpoznávanie.

V máji 2011 spoločnosť Google pridala do aplikácie Android Market nové zoznamy aplikácií, medzi ktoré patrí napríklad „Top Pay“, „Top Free“, „Editor's Choice“, „Top Grossing“ a „Trending“. V júli spoločnosť Google predstavila rozhranie so zameraním na obsah, ďalší vyhľadávací filter, a (v USA) predaj kníh a prenájom filmov. V máji 2013 sa redizajn rozhrania webových stránok podobal s nedávno prepracovanou Android aplikáciou. V júli 2014 boli do aplikácie Play Store pridané nové hlavičky v sekciách Knihy/Filmy, nová obrazovka s „Ďalšie informácie“, ako napríklad posledná verzia aplikácie, veľkosť aplikácie a hodnotenie obsahu (vekovú hranicu dostupnosti, atď.) a zjednodušil oznamovací panel o povoleniach aplikácií do prehľadných kategórií.

O niekoľko dní neskôr dostala aplikácia nový dizajn v súlade s novým jazykom „Material Design“ od Googlu, a aplikácia bola opätovne aktualizovaná v októbri 2015, kedy boli pridané nové animácie, obsah sa rozdelil na časti Aplikácie a hry a Zábava a bola pridaná podpora jazykov čítaných sprava doľava. V apríli 2016 spoločnosť Google oznámila prepracovanie všetkých ikon používaných pre sadu aplikácií Play a pridala podobný štýl a konzistentný vzhľad.

V máji 2017 bola z ikony Google Play odstránená nákupná taška, pričom zostávajú len trojuholník a súvisiace farby. V marci 2018 Google experimentoval so zmenou formátu snímok obrazovky používaných pre stránky aplikácií z formátu WebP na formát PNG, ale zmena bola zrušená po tom, čo formát PNG spôsobil, že obrázky sa načítavali pomalšie. V aktualizácii boli tiež malé zmeny používateľského rozhrania na webových stránkach obchodu Google Play so sekciou recenzií, ktorá sa teraz otvára vo vlastnom okne a zväčšenie obrázkov snímok obrazovky (screenshots).

Obchod Play pre Android[upraviť | upraviť zdroj]

Odznak „Get it on Google Play“

Obchod Play je oficiálny vopred predinštalovaný obchod s aplikáciami Google v zariadeniach s certifikovaných systémom Android. Poskytuje prístup k obsahu v Obchode Google Play vrátane aplikácií, kníh, časopisov, hudby, filmov a televíznych programov.

Obchod Play filtruje zoznam aplikácií, ktoré sú kompatibilné so zariadením daného používateľa. Vývojári môžu zacieliť na konkrétne hardvérové komponenty (napríklad kompas), softvérové komponenty (napríklad widget) a verzie Android (napríklad 7.0 Nougat).

Nie je nutné, aby boli Android aplikácie získané pomocou Obchodu Play. Používatelia môžu prevziať aplikácie pre Android z webových stránok vývojára alebo prostredníctvom alternatívy tretej strany, kde sa nachádzajú aplikácie. Aplikácie Obchodu Play sú Android Package files (APK) podobné súborom .exe na inštaláciu programov na počítačoch so systémom Microsoft Windows. V zariadeniach so systémom Android funkcia „Neznáme zdroje“ v nastaveniach umožňuje používateľom obchádzať Obchod Play a inštalovať súbory APK z iných zdrojov. V závislosti od predvolieb vývojára môžu byť niektoré aplikácie nainštalované na externú pamäťovú kartu telefónu.

Používatelia Android si sťažovali, že prístup Obchodu Play nemôže byť zablokovaný a neustále dochádza k výmene údajov s cloudom Google. Používajú sa aj cenné zdroje CPU, čo spomaľuje Android.

História inštalovaných aplikácii[upraviť | upraviť zdroj]

Obchod Play obsahuje históriu všetkých nainštalovaných aplikácií. Používatelia môžu odstrániť aplikácie zo zoznamu a zmeny sa tiež synchronizujú s rozhraním webových stránok Google Play, kde neexistuje možnosť odstrániť aplikácie z histórie.

Kompatibilita[upraviť | upraviť zdroj]

Google zverejňuje zdrojový kód pre Android prostredníctvom svojho „Android Open Source Project“, ktorý umožňuje nadšencom a vývojárom naprogramovať a distribuovať vlastné upravené verzie operačného systému. Nie všetky modifikované verzie sú však kompatibilné s aplikáciami vyvinutými pre oficiálne Google verzie Androidu. „Android Compatibility Program“ slúži na definovanie základnej implementácie systému Android, ktorá je kompatibilná s aplikáciami tretích strán napísanými vývojármi. Iba zariadenia so systémom Android, ktoré spĺňajú požiadavky na kompatibilitu spoločnosti Google, môžu nainštalovať a pristupovať k aplikácii Google Play. Ako sa uvádza na stránke pomoci pre Android Open Source Project, „zariadenia, ktoré sú kompatibilné so systémom Android, môžu participovať v ekosystéme Androidu, vrátane Android Market; zariadenia, ktoré nespĺňajú požiadavky na kompatibilitu, existujú mimo tohto ekosystému. Inak povedané,  Android Compatibility Program je to, podľa čoho oddeľujeme zariadenia kompatibilné s Androidom od tých, čo iba spúšťajú časti zdrojového kódu. Vítame všetky použitia zdrojového kódu Android, ale iba zariadenia kompatibilné so systémom Android - definované a testované pomocou Android Compatibility Program - sa môžu sa zúčastniť Android ekosystému.“

Niektorí výrobcovia zariadení sa rozhodli použiť vlastný obchod s aplikáciami namiesto (alebo okrem) Obchodu Play. Medzi príklady patrí Amazon, ktorý sa rozhodol pre Amazon Appstore namiesto Google Play pre svoje tablety Kindle Fire a Samsung pridal navyše aplikáciu Galaxy Apps pre svoju radu smartfónov a tabletov Samsung Galaxy. Spoločnosť Huawei preferuje vo svojich zariadeniach obchod s aplikáciami s názvom Huawei AppGallery.

Bezpečnosť aplikácii[upraviť | upraviť zdroj]

Vo februári 2012 Google predstavil nový automatizovaný antivírusový systém nazývaný Google Bouncer, ktorý skenuje nové aj existujúce aplikácie a hľadá  malware, spyware a trójske kone. V roku 2017 sa funkcia Bouncer a ďalšie bezpečnostné opatrenia v rámci platformy Android zmenili pod spoločný názov Google Play Protect, systém, ktorý pravidelne vyhľadáva hrozby v aplikáciách.

Aplikácie pre Android môžu požadovať alebo vyžadovať určité povolenia na zariadení, vrátane prístupu k telesným senzorom, ku kalendáru, fotoaparátu, kontaktom, lokalizácii, mikrofónu, telefónu, SMS a úložiska.

História vývoja aplikácií[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Mesiac Dostupné aplikácie Stiahnutia k dátumu
2009 Marec 2 300
December 16 000
2010 Marec 30 000
Apríl 38 000
Júl 70,000
September 80,000
Október 100,000
2011 Apríl 3 miliardy
Máj 200 000 4,5 miliárd
Júl 250 000 6 miliárd
Október 500 000
December 10 miliárd
2012 Apríl 15 miliárd
Jún 600 000 20 miliárd
September 675 000 25 miliárd
Október 700 000
2013 Máj 48 miliárd
Júl 1 milión 50 miliárd
2016 82 miliárd
2017 Február 2,7 milliónu

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Google Play

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Google Play na anglickej Wikipédii.