Sledge hokej

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sledge hokej
Hráč sledge hokeja
Charakteristika
Počet členov tímu 6 (5 hráčov a brankár)
Miesto konania zimný štadión
Potrebné vybavenie špeciálne sánky, hokejky,
prilba, chrániče a dres
Pozri aj Športový portál

Sledge hokej alebo hokej na sánkach (v USA známy tiež pod názvom sled hockey) je zimný kolektívny šport, obdoba ľadového hokeja primárne určená pre ľudí s telesným postihnutím. Od roku 1994 je súčasťou Zimných paralympijských hier.

História[upraviť | upraviť kód]

Sledge hokej má pôvod vo švédskom Štokholme, kde ho v roku 1960 vymysleli dvaja muži v rehabilitačnom centre, aby mohli hrať hokej aj napriek telesnému postihnutiu.

Kvôli počiatočnému poklesu záujmu o tento nový šport sa prvá súťaž konala až v roku 1969 a zúčastnilo sa na nej päť družstiev z Európy. Roku 1981 založilo Spojené kráľovstvo prvé národné sledge hokejové mužstvo a o rok neskôr ju nasledovala aj Kanada. Postupne vznikli ďalšie národné reprezentácie Spojených štátov amerických, Estónska, Japonska, Švédska a Nórska.

V roku 1994 bol zaradený do programu Zimných paralympijských hier v Lillehammeri, v Nórsku. Vo finále zvíťazila reprezentácia Švédska nad Nórskom, čím sa stala historicky prvým víťazom v sledge hokeji na zimných paralympijských hrách. Na Zimných paralympijských hrách 2010 vo Vancouveri boli prvýkrát v histórii povolené zmiešané tímy.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému sledge hokej

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]