Slobodná demokratická strana

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Slobodná demokratická strana
Slobodná demokratická strana
Základné informácie
SkratkaFDP
Založenie11. december 1948
PredsedaChristian Lindner
PodpredsedoviaWolfgang Kubicki
Bettina Starková-Watzingerová
Johannes Vogel
PoslancovSpolkový snem
92 / 736
[1]
Volebný výsledok11,5% (Spolkové voľby 2021)
Ideológieliberalizmus
pro-europanizmus
Politické spektrumstredopravica
Medzinárodné organizácie
Skupina Európskeho parlamentuObnovme Európu
Európska politická stranaAliancia liberálov a demokratov pre Európu
Medzinárodné organizácieLiberálna internacionála
Ďalšie informácie
Mládežnícka organizáciaMladí liberáli
Novinyfdplus
Farbyžltá, magenta
Webfdp.de

Slobodná demokratická strana (nem. Freie Demokratische Partei, skratka FDP, alebo iba Slobodní demokrati, nem. Freie Demokraten) je liberálna stredopravicová politická strana v Nemecku. Jej predsedom je od roku 2013 Christian Lindner.

V nemeckom Spolkovom sneme je s výnimkou rokov 2013 – 2017 zastúpená nepretržite od roku 1949.[2] V bývalom Západnom Nemecku, ako aj v dnešnej Spolkovej republike sa ako menšia strana v koalícii s kresťanskými alebo sociálnymi demokratmi podieľala na niekoľkých vládach. Od roku 2021 vládne spolu so Sociálnodemokratickou stranou a Zelenými, pričom spravuje štyri ministerstvá.

Slobodná demokratická strana vznikla v roku 1948 zlúčením viacerých liberálnych hnutí v západných okupačných zónach, z ktorých sa o rok neskôr sformovala Nemecká spolková republika.[3] V nasledujúcich desaťročiach počas trvania studenej vojny mala pri zostavovaní vlád väčšinou kľúčovú úlohu, keďže bola popri CDU a SPD jedinou menšou stranou v Spolkovom sneme a obe ju tak potrebovali na dosiahnutie väčšiny. Jej prvý predseda Theodor Heuss sa stal prvým prezidentom NSR. Okrem neho bol slobodný demokrat vo funkcii prezidenta ešte v rokoch 1974 – 1979, kedy túto funkciu zastával Walter Scheel.[4]

FDP je klasickou liberálnou stranou, ktorá sa sama označuje za „stranu slobody a sebaurčenia“.[5] Orientuje sa najmä na slobodný trh, digitalizáciu, vzdelávanie či občianske práva a zastáva výrazné proeurópske postoje. Jej voličskú základňu tvoria najmä príslušníci strednej a vyššej triedy, podnikatelia a mladí ľudia. Svoje tradičné bašty má predovšetkým v Bádensku-Württembersku, Hesensku a iných častiach bývalej NSR, zatiaľ čo vo východných spolkových republikách je jej popularita nižšia.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. https://www.bundestag.de/abgeordnete
  2. Freie Demokratische Partei (FDP) [online]. bpb.de, [cit. 2023-10-07]. Dostupné online. (po nemecky)
  3. Slobodná demokratická strana (FDP) [online]. encyklopedia.sme.sk, [cit. 2023-10-07]. Dostupné online.
  4. a b FDP: Ziele, Mitglieder, Vorsitzender – Alle Fakten zur Partei [online]. www.morgenpost.de, 2022-05-26, [cit. 2023-10-07]. Dostupné online. (po nemecky)
  5. Unsere Werte | FDP [online]. www.fdp.de, [cit. 2023-10-07]. Dostupné online. (po nemecky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]