Slovenská architektúra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Slovenská architektúra je súčasť európskej architektúry, staviteľské umenie zamerané na praktické a estetické potreby spoločnosti na Slovensku.

Prvými dokladmi vznikajúcej architektúry na Slovensku z mladého paleolitu a neolitu sú početné nálezy pozostatkov zemníc, polozemníc (Barca) i veľkých halových konštrukcií (Štúrovo). Na pozostatkoch chaty v Nitrianskom Hrádku nášli už aj farebne pomaľovanú omietku.

Ľudová architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Ľudová architektúra na Slovensku

Secesia[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Secesia na Slovensku

Dedičia bývalej monarchie[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku sa po vzniku ČSR striedalo viacero ciest rozluky s historickými slohmi, zviazanými s monarchiou a jej stavbami. Došlo k prirodzenej zdržanlivosti vo vzťahu ku krajinám bývalého Rakúsko - Uhorska. Maďarsko i Rakúsko sa v tom čase vyrovnávali sa zložitou hospodárskou i vnútropolitickou situáciou, čo spôsobilo stagnáciu. Väčšina aktívnych, vtedy na Slovensku pôsobiacich architektov získala však vzdelanie na budapeštianskej technike alebo viedenskej akadémii a tamojší profesori boli prvými vzormi pre našich začínajúcich architektov.

Budapešť predstavovala dlhé roky najprirodzenejšie študijné prostredie pre architektov slovenského pôvodu. Bola hlavným mestom štátu a teda prirodzeným centrom študentských ambícií. Tamojšia technika vychovala najmenej dve slovenské generácie architektov. Väčšina tých architektov, ktorí determinovali slovenskú architektúru dvadsiatych rokov, tam študovala ešte pred prvou svetovou vojnou. Tu sa kládol dôraz skôr na inžiniersko-konštrukčné majstrovstvo ako na umelecké novátorstvo. Profesori viedli svojich poslucháčov k tradičnému ponímaniu architektúry. Niektorí zo študentov sa rozhodli pre tradíciu nezaťaženú maďarským národnostným kontextom. To platí najmä pre Vojtecha Holescha a jeho spolupracovníka Alexandra Skuteckého. Iní sa orientovali na pražské či nemecké vzory, boli medzi nimi však aj takí, ktorí založili svoju tvorbu práve na kontinuite spojenia s centrom bývalej monarchie.

Socialistický realizmus v architektúre[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Socialistický realizmus v architektúre na Slovensku

60. roky 20. storočia[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: 60. roky 20. storočia (Slovenská architektúra)

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]