Alexander Skutecký

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexander Skutecký
slovenský architekt
Alexander Skutecký
Dielo
Významné stavbyJustičný palác
Osobné informácie
Narodenie25. jún 1883
 Viedeň
Úmrtie1944
 neznáme miesto pri Banskej Bystrici
Alma materVysokej škola technická v Budapešti
Profesiaarchitekt

Alexander Skutecký (* 25. jún 1883, Viedeň – † 1944 neznáme miesto pri Banskej Bystrici) bol slovenský architekt židovského pôvodu.

Život[upraviť | upraviť kód]

Narodil sa vo Viedni. Jeho rodičia smerovali z Benátok do Banskej Bystrice a cestou sa uchýlili u príbuzných, kde sa Alexander Skutecký narodil. Rodina Skuteckých žila striedavo v Banskej Bystrici a v Benátkach. Benátky boli pre Skuteckého otca veľmi blízke, pretože bol známy romanticko-impresionisticky maliar. Alexandrova matka Cecília bola vyučenou krajčírkou. Bola oporou pre celú rodinu. Alexander bol druhorodeným synom. Mal brata Ferdinanda, sestru Cecíliu – opernú speváčku, sestru Karolu, ktorej syn Peter Karvaš bol známym slovenským dramatikom a spisovateľom. Bývali v Benátkach, ale keď tam vypukol mor, natrvalo ich opustili. Vrátili sa do Banskej Bystrice, kde si postavili dom. V tomto bystrickom dome prežil Alexander detstvo a mladosť. Bol výtvarne nadaný po otcovi a zručný po matke. Po štúdiách začal pracovať ako samostatný architekt.

Stal sa obeťou vraždenia Židov pri Banskej Bystrici v jeseni roku 1944.[1]

Štúdium[upraviť | upraviť kód]

  • 1890-1904 základné a stredné vzdelanie v Banskej Bystrici
  • 1905-1913 štúdium architektúry na Vysokej škole technickej v Budapešti

Dielo[upraviť | upraviť kód]

Po prvej svetovej vojne sa usadil v Bratislave, kde sa ako architekt stal členom pokrokového umeleckého združenia Kunstverein. Projektoval obytné domy, ale aj verejné budovy. Bol značne ovplyvnený viedenskou architektúrou, preferoval historizmus siahajúci až k antike. Postupne však prešiel k striedmemu purizmu.

Spolupráca[upraviť | upraviť kód]

Alexander Skutecký spolupracoval aj s Vojtechom Holeschom (1876-1938). Vojtech Holesh pochádzal z Banskej Bystrice. Veľa cestoval, pracoval aj u slovenského architekta Ladislava Hudeca, ktorý sa usadil v Bratislave. Navrhoval hlavne interiéry a nájomné domy. Lokálpatriotizmus, ktorý ich oboch spájal aj zhoda profesionálnych názorov ich viedli k spolupráci a vytvoreniu monumentálneho Justičného paláca v Bratislave.

Vplyvný zákazník[upraviť | upraviť kód]

Príslušník známej veľkopodnikateľskej rodiny Egon Bondy vlastnil akcie rôznych priemyselných podnikov, bol riaditeľom bratislavskej továrne Kablo. Kablo prosperovalo, malo dobrý odbyt. Požiadal Alexandra Skuteckého o naprojektovanie nových priestorov pre Kablo. Alexander Feigler viedol stavbu. Skutecký navrhol aj Bondyho privátny dom na Štefánikovej ulici. Staviteľom bol aj v tomto prípade Feigler. Dom bol dvojposchodový a o sochársku výzdobu sa postaral Alojz Riegle. Žiaľ, Bondy zomrel skôr, ako sa do domu stihol nasťahovať.

Vybrané diela[upraviť | upraviť kód]

Justičný palác

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

  • Dulla M., Stachova M., Pohaničová J., Krivošová J., Vodrážka P., Moravčíková H.,Lukáčová E.: Majstri architektúry, vyd.: Perfekt 2005
  • Dulla, M. ; Moravčíková, H.: Architektúra Slovenska v 20. Storočí, Slovart 2002, Bratislava
  • historickarevue.com