Justičný palác (Bratislava)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Justičný palác
budova
Justičný palác 1.jpg
Štát Slovensko Slovensko
Región Bratislavský kraj
Okres Bratislava I
Mesto Bratislava
Mestská časť Staré Mesto
Súradnice 48°09′09″S 17°07′24″V / 48,152452°S 17,123253°V / 48.152452; 17.123253
Poloha v rámci Bratislavy
RedHut.svg
Poloha v rámci Bratislavy
Poloha v rámci Starého Mesta
RedHut.svg
Poloha v rámci Starého Mesta
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Justičný palác je komplex v Bratislave na Záhradníckej ulici, v ktorom sídli Krajský súd v Bratislave[1] a Mestský súd Bratislava I, ktorý vybavuje trestnoprávnu agendu pre celú Bratislavu.[2] V minulosti slúžil ako väznica. Autormi projektu budovy sú slovenskí architekti Alexander Skutecký a Vojtech Holesch.

O jeho výstavbe bolo rozhodnuté v 20. rokoch 20. storočia, keďže stará väznica z roku 1844 stále chátrala. Výstavba sa začala 29. decembra 1930, výstavba väznice sa však oneskorila. Do užívania na účely vyšetrovacej väzby bola odovzdaná v decembri 1936, na účely zadržaných a obvinených osôb 15. januára 1937.

Väznica bola postavená podľa pensylvánsko-panoptického vzoru, čo znamená, že chodby na jej všetkých troch poschodiach sú orientované z kruhovej centrály lúčovito do kríža k celám. Pôvodne mala kapacitu 300 osôb, dnes je to 644 osôb.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Symetrická monumentálna stavba má tri približne rovnako dlhé dvojtraktové krídla. Pred hlavným krídlom je predsadený mohutný rizalit, v ktorom sú umiestnené centrálne vstupné priestory a pojednávacie miestnosti. Do nádvoria je vsadená budova väznice v tvare kríža s trojtraktovými ramenami. Súčasťou bočných krídel paláca sú aj dve obytné budovy. Monumentalizmus v duchu dobových klasicistických tendencií sa okrem pôdorysu prejavuje aj na stvárnení fasád s priebežnými medziokennými piliermi, rímsami a vysokým soklom obloženým travertínom. Stavba je typickým príkladom architektúry tradične chápaných verejných inštitúcií.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Krajský súd v Bratislave [online]. Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky, [cit. 2023-06-01]. Dostupné online.
  2. Mestský súd Bratislava I [online]. Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky, [cit. 2023-06-01]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]