Osemposchoďák (Košice)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budova poisťovne – „Osemposchoďák“
Meno zhotoviteľa kamenárskych prác umiestnené v dlažbe neďaleko vchodu do budovy

Osempochoďák[1] (pôvodne Assicurazioni Generali Trieste, maď. Triesti általános biztositó társulat Assicurazioni Generali) je funkcionalistická budova v Košiciach stojaca na rohu Hlavnej a Pribinovej ulice.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Budova stoji na mieste bývalého Starkovho domu, ktorý tu stál do roku 1937. V jeho prízemných častiach bývali obchody a Waldov bankový dom. V roku 1937 vypracoval slovenský architekt Alexander Skutecký projekt deväť-podlažnej výškovej budovy, ktorá mala slúžiť terstskej poisťovni Assicurazioni Generali. Budovu staval košický staviteľ českého pôvodu Alois Novák, no dokončili ju až za maďarskej okupácie v roku 1939. Kamenárske práce vyhotovil košický majster talianskeho pôvodu Angelo di Valentin. Po druhej svetovej vojne budovu prebrala štátna poisťovňa Slovan. Na prízemí okrem nej bola ešte cukráreň a vo výškovej časti byty. Poisťovňa v tejto budove sídli dodnes - v súčasnosti je to Allianz – Slovenská poisťovňa.

V roku 1982 bola budova vyhlásená za kultúrnu pamiatku a neskôr bola preklasifikovaná na národnú kultúrnu pamiatku[2].

Budova[upraviť | upraviť zdroj]

Členitý dojem tejto budovy graduje zo šiestich podlaží základnej hmoty až na deväť vo výškovej časti. Dvojpodlažný parter je obložený leštenými travertínovými platňami a do ulice sa otvára veľkými okennými otvormi a v kombinácii s dlhými lodžiami nižšieho krídla ozvláštňuje inak puristicky striedmu fasádu. Na rohovej veži sa nachádzajú jednoduché štvordielne okná. Budovu kryje tenká strešná doska podopieraná sériou malých konzol. Architektúra budovy je čisto funkcionalistická, bez akýchkoľvek historizujúcich prvkov.

Zdroje a referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KOLCUN, Milan. Potulky mestom Košice 1+2. Košice : JES, 2009. ISBN 978-80-88900-29-0.
  2. Register nehnuteľných NKP - Košický kraj [online]. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°43′03″S 21°15′33″V / 48,717569°S 21,259221°V / 48.717569; 21.259221