Obytné domy na Štefánikovej, Podtatranského a Starej baštovej ulici

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohľad na komplex zo Starej baštovej ulice
Pohľad zo Štefánikovej ulice
Zadná časť komplexu pri Rodošte

Obytné domy na Štefánikovej, Podtatranského a Starej baštovej ulici v Košiciach (v minulosti označované aj ako Štátne obytné domy česko-slovenských štátnych zamestnancov) je komplex obytných budov na východnom okraji historického centra Košíc postavený v rokoch 19211924.

Ide o monumentálny obytný domový blok so zložitým pôdorysom s troma uzavretými nádvoriami. Stojí na mieste niekdajšieho cintorína reformovanej cirkvi a rozsiahlej záhrady. V severozápadnej časti komplexu sa nachádza Katova bašta a replika domu Františka II. Rákociho známa ako Rodošto. Autor tohto architektonického diela je neznámy, no pravdepodobne išlo o skúseného architekta, ktorý tvoril v duchu rondokubizmu. V severnej časti je komplex obytných domov ukončený plochou neomietnutou stenou bez napojenia na ďalšiu zástavbu Štefánikovej ulice, čo vzbudzuje dojem, že pôvodné plány počítali s o čosi väčšou rozlohou. Výstavbu realizovala firma známeho košického staviteľa Huga Kabosa.

V roku 1982 bol obytný komplex vyhlásený za kultúrnu pamiatku a neskôr bol preklasifikovaný na národnú kultúrnu pamiatku [1]. V jednom z bytov istý čas žil aj slovenský básnik, osvetový pracovník a publicista Anton Prídavok.

Zdroje a referencie[upraviť | upraviť kód]

  • DUCHOŇ, Jozef. Potulky starými Košicami. Košický Večer, 1996.
  1. Register nehnuteľných NKP - Košický kraj [online]. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Súradnice: 48°43′22″S 21°15′41″V / 48,722731°S 21,261392°V / 48.722731; 21.261392