Slovenský zväz kuchárov a cukrárov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Slovenský zväz kuchárov a cukrárov
Základné informácie
Krátky názovSZKC
Vznik1990
ÚstredieGorkého 10,
811 01 Bratislava –
Staré mesto
Ďalšie informácie
Oblasť pôsobeniaGastronómia
PrezidentVojto Artz

Slovenský zväz kuchárov a cukrárov (SZKC) je jedným z prvých profesijných zväzov po zániku ČSSR. Je dobrovoľnou, cechovskou, nepolitickou záujmovou organizáciou, v ktorej sa dobrovoľne združujú občania, ktorí sa na profesionálnej úrovni zaoberajú gastronómiou alebo sú priateľmi a propagátormi gastronómie. Na čele zväzu momentálne stojí Vojto Artz. Sídlo má v Bratislave. Od roku 2000 je riadnym členom Svetovej asociácie kuchárskych združení (WACS).[1]

História zväzu [1][upraviť | upraviť zdroj]

Organizácia vznikla v apríli 1990. V čase založenia na čele stál Ondrej Antovszký [2]. V roku 2000 ho na poste prezidenta zväzu vystriedal František Janata [3], ktorý vo funkcii prezidenta zväzu pôsobil do mája 2013. Od mája 2013 [4] do novembra 2017 vo funkcii prezidenta SZKC pôsobil Branislav Križan. Na základe rozhodnutia Valného zhromaždenia SZKC od novembra 2017 na čele zväzu stojí Vojto Artz [5][6].

Činnosť [1][upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti SZKC vyvíja svoju činnosť prostredníctvom ôsmich stabilne pôsobiacich regionálnych i odborných klubov SZKC (bratislavský klub, banskobystrický klub, žilinský klub, tatranský klub, košický klub, prešovský klub, klub cukrárov a klub mladých kuchárov a cukrárov) v ktorých združuje kuchárov a cukrárov z celého Slovenska. Prostredníctvom klubov sa zväz usiluje šíriť moderné trendy gastronómie v praxi, na domácich aj zahraničných výstavách a súťažiach.

SZKC nadväzuje na historickú tradíciu, zaoberá sa gastronómiou v jej širších súvislostiach, a podporuje všetky formy spolupráce, ktoré vedú k plneniu jeho hlavných cieľov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]