Sobáš

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nevesta a Ženích

Sobáš je obrad uzavretia manželstva. V slovenskom práve sa rozlišuje medzi cirkevným a civilným sobášom. V priebehu sobáša sa mužovi hovorí ženích a žene nevesta. Ženíchovi a neveste sa spoločne hovorí snúbenci. Svadba je skôr oslava spojená so sobášom než sobáš samotný.[chýba zdroj]

Občiansky sobáš[upraviť | upraviť zdroj]

Svadobný obrad

Pravidlá občianskeho sobáša určuje na Slovensku Zákon o rodine. Snúbenci uzavrú manželstvo spoločným vyhlásením pred matričným úradom. Na občiansky sobáš zákon nekladie takmer žiadne obmedzenia. Manželstvo môže uzavrieť len dospelý muž s dospelou ženou. Zakázané je viacnásobné (paralelné) manželstvo, manželstvo medzi blízkymi príbuznými (predkovia a potomkovia, súrodenci) a obmedzené je právo na sobáš mladistvých. Sobášom sa môže zmeniť priezvisko nevesty, prípadne ženícha.

Cirkevný sobáš[upraviť | upraviť zdroj]

Cirkevný sobáš môžu vykonávať všetky registrované cirkvi. Má za následok manželstvo s rovnakými právami a povinnosťami ako občiansky sobáš. Cirkev však nie je povinná vykonať cirkevný sobáš a každá cirkev si teda môže určiť vlastné podmienky a pravidlá pre vykonanie cirkevného sobáša. Cirkevný sobáš môže nasledovať po občianskom sobáši, ale v tomto prípade je to len obrad bez právnych následkov, naopak po uzavretí cirkevného sobáša nie je možné uzavrieť sobáš občiansky.

Kresťanský sobáš

Kresťanské cirkvi[upraviť | upraviť zdroj]

Sobáš sa vykonáva v kostole. Na rozdiel od občianskeho sobáša, cirkevný sobáš sa smie vykonať len raz za život. Výnimkou je ovdovenie a nulita predchádzajúceho - čiže nejestvujúceho manželstva. Pred cirkevným sobášom je potrebné absolvovať niekoľko prípravných stretnutí s kňazom.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Sobáš. Ústredný portál verejnej správy SR. prístup: 2008-02-06.