Sochnut ha-halal ha-Jisraelit

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ilan Ramon, prvý izraelský kozmonaut, ktorý zahynul pri havárii raketoplánu Columbia

Sochnut ha-halal ha-Jisraelit (hebrejským písmom: סוכנות החלל הישראלית – prepis: sochnut ha-halal ha-jisraelit - doslova: Izraelská vesmírna agentúra; prekladané ako: Izraelská vesmírna agentúra alebo Izraelská kozmická agentúra; po anglicky Israel Space Agency, skr. ISA) je izraelská štátna agentúra zaoberajúca sa vesmírom.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Agentúra bola založená v júni roku 1983 ako hlavná koordninátorka kozmického programu Izraela nadväzujúca na Národný úrad pre kozmický výskum známy skôr pod skratkou NCSR (National Committee for Space Research), ktorý bol založený v roku 1960.

Súčasný program[upraviť | upraviť zdroj]

Kozmická agentúra je zameraná na vysielanie vojenských a komerčných družíc do vesmíru. Na rozdiel od väčšiny kozmických agentúr sú jej hlavnou náplňou vojenské a komerčné projekty, ktoré zďaleka predbehujú vedecké projekty. Spolu s Ruskom a Dánskom vypustí TAUVEX (Tel-Aviv UV Explorer), ktorý má slúžiť na výskum UV vĺn, na rakete Proton.

Zázemie[upraviť | upraviť zdroj]

ISA má dobré priemyselné zázemie. Izrael je vysoko industrializovaný, čo poskytuje dobré východiská pre budovanie zložitých družíc. Izrael je tradičným silným spojencom USA, ktoré Izrael podporujú (či už ide o predaj zbrojných systémov, technológií alebo o finančnú pomoc a pôžičky). Úzko spolupracujú aj agentúry ISA a americká NASA. Ročný rozpočet agentúry sa pohybuje okolo 50 miliónov dolárov.

Izrael vstúpil medzi krajiny s kozmickým programom vypustením prvého satelitu v roku 1988. Išlo o satelit z radu OFEQ. Ďalším medzníkom bola havária raketoplánu Columbia, na ktorej palube zahynul prvý izraelský kozmonaut plukovník Ilan Ramon. V súčasnosti ISA vyvíja nový rad pozorovacích teleskopov a malých (lacných) družíc.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Izraelská kosmická agentura na českej Wikipédii.