Preskočiť na obsah

Čínska agentúra pre pilotované kozmické lety

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Čung-kuo caj žen chang-tchien kung-čcheng pan-kung-š’
Základné informácie
Krátky názovCMSA
Vznikjún 1993
ÚstrediePeking
Ďalšie informácie
riaditeľChao Čchun
zástupca riaditeľaLin Si-čchiang
Rodičovská organizáciaOddelenie pre rozvoj vybavenia Ústrednej vojenskej komisie
Vzťahpodriadený úrad
Webstránkacmse.gov.cn
Kozmonautický portál

Čung-kuo caj žen chang-tchien kung-čcheng pan-kung-š’ (čín. 中國載人航天工程辦公室pchin-jin: Zhōngguó zài rén hángtiān gōngchéng bàngōngshìČung-kuo caj žen chang-tchien kung-čcheng pan-kung-š’; angl. China Manned Space Agency; skratka: CMSA[1][2]; historicky sa v oficiálnych dokumentoch používalo aj označenie angl. China Manned Space Engineering Office; skratka: CMSEO[3]) je organizácia, ktorá zaisťuje inžinierske a administratívne funkcie pre lety človeka do vesmíru v Čínskej ľudovej republike. Agentúra založená v júni 1993 je jednotkou Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády so sídlom v Pekingu a je priamo podriadená Oddeleniu pre rozvoj vybavenia Ústrednej vojenskej komisie (predtým Hlavné oddelenie pre vyzbrojovanie ľudovej oslobodeneckej armády).[4]

Hlavnou úlohou agentúry je jednotné riadenie čínskeho pilotovaného vesmírneho programu vrátane stratégie rozvoja, plánovania, celkovej technológie, výskumu a výroby, výstavby infraštruktúry, organizácie a vykonávania letových misií, využitia a propagácie, medzinárodnej spolupráce a vydávania správ atď. Riaditeľom agentúry je od roku 2018 Chao Čchun, ktorý predtým pôsobil ako zástupca riaditeľa.[5]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Remarks at the Second Press Conference of Tiangong I & Shenzhou X Manned Space Program_CHINA MANNED SPACE [online]. en.cmse.gov.cn, [cit. 2022-04-08]. Dostupné online.
  2. daria.brankin. United NationsOffice for Outer Space Affairs [online]. unoosa.org, [cit. 2022-04-08]. Dostupné online. Archivované 2016-06-22 z originálu.
  3. Space Science Experiment Design Competition for Hong Kong Secondary School Student Officially Opened in Hong Kong_CHINA MANNED SPACE [online]. en.cmse.gov.cn, [cit. 2022-04-08]. Dostupné online.
  4. CMSA_CHINA MANNED SPACE [online]. en.cmse.gov.cn, [cit. 2022-04-08]. Dostupné online.
  5. 郝淳担任中国载人航天工程办公室主任 [online]. cmse.gov.cn, [cit. 2022-04-08]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]