Sophie Ellis-Bextor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sophie Ellis-Bextor

Základné informácie
Rodné meno Sophie Michelle Ellis-Bextor
Narodenie 10. apríl 1979 (45 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
Žáner pop, dance
Roky pôsob. 1997 – súčasnosť
Vydavateľstvá Polydor Records, Fascination Records
Súvisiace
články
theaudience, The Feeling, The Freemasons
Webstránka sophieellisbextor.net

Sophie Michelle Ellis-Bextor (* 10. apríl 1979, Londýn, Spojené kráľovstvo) je anglická hudobníčka a speváčka populárnej hudby. Medzi jej hudobné vplyvy patrí pop, indie, disco, ale aj vplyv hudby 80. rokov 20. storočia.

Preslávila sa najmä piesňou "Groovejet (If This Ain't Love)" vydanou v roku 2000, na ktorej spolupracovala s talianskym DJom Spillerom.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Sophie Ellis-Bextor sa narodila v Londýne do rodiny Jannet Ellis, herečky a neskôr moderátorky televízneho programu BBC pre deti Blue Peter, a filmového režiséra Robina Bextora. Bextorovej rodičia sa rozviedli, keď mala štyri roky. Má tri sestry a dvoch bratov. Navštevovala Godolphin and Latymer School v londýnskej štvrti Hammersmith. V súčasnosti je vydatá za basgitaristu skupiny The Feeling Richarda Jonesa, s ktorým má syna Sonnyho.

Jej oficiálna internetová stránka uvádza jej priezvisko, ktoré vzniklo spojením mien jej rodičov, so spojovníkom. Iné zdroje ho však uvádzajú ako dve samostatné mená, bez spojovníka.

Hudobná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jej hudobná kariéra sa začala v roku 1997, keď sa stala členkou hudobnej skupiny theaudience, v ktorej pôsobila ako speváčka. Ešte stále ako členku skupiny ju čitatelia britského hudobného časopisu Melody Maker zvolili za najkrajšiu osobnosť rockovej hudby. Theaudience vydali iba jeden (eponymný) album a v decembri roku 1998 sa po odchode gitaristu Billyho Reevesa rozpadli. Ešte v ten istý rock Sophie Ellis-Bextor nahrala duet so skupinou Manic Street Preachers – "Black Holes for the Young", ktorý bol vydaný ako b-strana k ich singlu "The Everlasting".

Po rozpade skupiny sa Sophie rozhodla venovať modelingu, ale neskôr sa rozhodla vrátiť k hudbe. V roku 2000 Sophie spolupracovala s talianskym DJom Spillerom na skladbe "Groovejet (If This Ain't Love)". Skladba sa okamžite stala hitom. Prvý týždeň sa umiestnila na prvej priečke britskej hitparády singlov, pričom sa jej podarilo odstaviť nový singel Victorie Beckham "Out of Your Mind", ktorý sa umiestnil na druhom mieste. Od tohto okamihu sa o obidvoch speváčkach začalo hovoriť ako rivalkách.

Bextorovej pieseň vyhrala počas roku mnohé ocenenia, medzi inými aj tanečnú skladbu roka alebo singel roka 2000 (podľa časopisu Melody Maker). V londýnskych novinách Metro sa "Groovejet (If This Ain't Love)" umiestnil na deviatom mieste v rebríčku najlepších piesní, ktoré sa kedy dostali na prvé miesto britskej hitparády. [1] Archivované 2016-01-06 na Wayback Machine Taktiež bola finalistom súťaže The Record of the Year.

V roku 2001 vydáva svoj prvý debutový album Read My Lips, ktorý sa dostal už v prvom týždni na druhé miesto britského albumového rebríčka. Z albumu vydala celkovo štyri single, ktoré sa umiestnili v prvej dvadsiatke singlového rebríčka. Jej verzia piesne "Take Me Home" od Cher dosiahla druhé miesto, podobne ako "Murder on the Dancefloor". Skladby "Get Over You"/"Move This Mountain" a "Music Gets The Best of Me" sa dostali v roku 2002 na tretie a štrnáste miesto.

V roku 2002 bol album Read My Lips vydaný v reedícii s novými skladbami. Okrem iného bola Sophie nominovaná v kategórii "Najlepšia britská speváčka" na udeľovaní cien Brit Awards [2]. Neskôr ju nominovali opäť v rokoch 2003 [3] a 2004 [4].

Jej druhý album Shoot from the Hip vyšiel v októbri 2003. Album bol menším komerčným úspechom ako jeho predchodca a dosiahol "iba" devätnáste miesto. Napriek tomu obidv single z albumu – "Mixed Up World" (#7) a "I Won't Change You" (#9) – dosiahli na prvú desiatku singlového rebríčka. V tomto čase sa opäť začalo spomínať rivalstvo s Victoriou Beckhamovou, ktorej singel "This Groove/Let Your Head Go" dosiahol tretie miesto, teda vyššie ako "I Won't Change You".

Po vydaní albumu Sophie porodila a rozhodla sa naplno venovať svojim materským povinnostiam. V roku 2005 spolupracovala s duom Busface na skladbe "Circles (Just My Good Time)". Singel vyšiel pod pseudonymom "Mademoiselle E.B." (franc.: Slečna E.B.), aby pieseň nebola považovaná za singel z jej nasledujúceho albumu.

V roku 2006 sa stala novou tvárou britskej módnej značky Monsoon, pričom vystriedala modelku Sophie Dahl. Ponuku stať sa tvárou značky luxusnej spodnej bielizne Agent Provocateur odmietla. Kontrakt získala druhá v poradí – Kylie Minogue.

Jej tretí album vyšiel začiatkom roku 2007 a má názov Trip The Light Fantastic. Prvý singel "Catch You" vyšiel v januári.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

LP[upraviť | upraviť zdroj]

EP[upraviť | upraviť zdroj]

SP[upraviť | upraviť zdroj]

DVD[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]