Preskočiť na obsah

Sopor Aeternus & The Ensemble of Shadows

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sopor Aeternus & The Ensemble of Shadows
Základné informácie
Iné názvy: Sopor, Sopor Aeternus [1]
Pôvod Frankfurt nad Mohanom, Nemecko[2]
Žáner(-re) Neoklasický darkwave
Dark Folk
Neo-Medieval
Gotický rock
Pôsobenie 1989 - súčasnosť[1]
Vydavateľstvá Apocalyptic Vision[3][4]
Súvisiace články White Onyx Elephant[5]
Nenia C'alladhan[5]
Webstránka soporaeternus.de
Členovia skupiny
Anna Varney Cantodea[6]
Bývalí členovia
Holger[3]

Sopor Aeternus & The Ensemble of Shadows (lat. Sopor Aeternus – večný spánok[7]), známe aj ako Sopor, Sopor Aeternus[1] je hudobný darkwave projekt založený vo Frankfurte[2] v roku 1989 nemeckou transsexuálnou umelkyňou Annou Varney Cantodeou[1]. Projekt bol založený za účelom jej vlastnej terapie. Cantodea, ako aj jej hudba, je veľmi pesimistická, melancholická. Zakladá si na špecifickom druhu hudby ako aj špecifickej vonkajšej vizualizácii.

Anna-Varney Cantodea

[upraviť | upraviť zdroj]

Anna je transsexuálna žena. Nikdy však nepodstúpila operáciu zmeny pohlavia a ani to neplánuje. Jej pseudonym je odvodený z rôznych zdrojov. Jej prvé meno Anna spolu s latinským slovom cantodea vytvára neologizmus, ktorý znamená "Spievam, bohyňa". Jej druhé meno Varney je zasa meno hlavnej postavy vo viktoriánskom gotickom horore Varney the Vampire; or, the Feast of Blood. Do roku 1997 používala iba meno Varney, potom si ho zmenila na súčasné meno Anna Varney Cantodea.

Anna mala ťažké detstvo. Rodičia ju týrali a bili. Po nástupe do školy ju učitelia a deti kvôli jej inakosti začali tiež biť a ubližovať jej. Keď mala 6 rokov, po operácii zažila v nemocnici mimotelový zážitok. Ako dospelá Anna veľmi vážne ochorela a dočasne oslepla. Všetky tieto veci ju veľmi poznamenali a ovplyvnili v tom, aká je dnes.

Annina osobnosť je veľmi izolovaná a komplikovaná. Nikdy ako umelkyňa nevystupovala na koncertoch pred ľudmi. Ako sama hovorí, hudba je pre ňu hlavne terapia, ktorá jej pomáha a nechce sa opäť vracať k starým veciam. Je dostupných veľmi málo interview s Annou, a s novinármi sa rozpráva vždy prostredníctvom faxu. Má veľmi rada autora Edgara Allana Poa a motívy z jeho básní často používa vo svojich skladbách. Zastáva názory ako pro-eutanázia, práva zvierat, práva komunity LGBT, vegánstvo a vegetariánstvo, a taktiež podporuje rôzne organizácie s týmto zameraním.

Cantodea je veľmi spirituálne založená. Zaoberá sa rímskym božstvom, predovšetkým bohom Saturnom. Anna skombinovala astrologický symbol Saturnu s astrologickým symbolom Jupitera, aby vytvorila symbol Jusa. Tento symbol má odrážať je spirituálne ja a je akousi insígniou pre ňu a jej hudbu.

Anna popisuje tvorbu a nahrávanie svojich albumov ako veľmi intímny proces, ktorý potrebuje mať svoju špecifickú atmosféru. Čím je staršia, alebo ako vraví „čím viac starých vrstiev zo seba dala preč“ tým viac si podľa jej slov na toto potrpí. Dôvod toho, prečo komerčne vydáva svoje albumy je ten, že je to jej jediná komunikácia zo svetom, aj keď nikdy netvorila primárne za týmto účelom.

Sopor Aeternus & The Ensemble of Shadows založili v roku 1989 Anna Varney Cantodea (predtým známa ako Varney) a Holger ako hudobný projekt žánru Neue Deutsche Todeskunst. Holger a Anna sa spoznali v goth klube Negativ. Vtedy to bola jedna z mála Anninich vychádzok na verejnosť. Začali spolu nahrávať, a medzi rokmi 1989 a 1992 vznikli ich tri demo nahrávky Es reiten die Toten so schnell, Rufus a Till Time and Times Are Done. Jedine prvá bola vydaná. Krátko po vydaní prvej demo nahrávky Holger opustil Sopor Aeternus.

V roku 1994 Varney podpísala zmluvu s vydavateľstvom Apocalyptic Vision a vydala svoj prvý album …Ich töte mich…. Ako predchádzajúce tri demá, album sa niesol v znamení darkwave s prvkami neoklasickej hudby. Texty sa zaoberali témami ako smrť, zúfalstvo, filozofický pesimizmus, upíri. Nie je známe, kto jej ho financoval.

Druhý album Sopor Aeternus, Todeswunsch, znamenal zásadnú zmenu štýlu. Varney zostala verná darkwave štýlu, avšak na albume dominuje výrazný zvuk syntetizátorov a bicích. EP Ehjeh Ascher Ehjeh vyšlo o rok neskôr. Varney taktiež nahrala štyri piesne na kompilačné album vytvorené vydavateľstvom Apocalyptic Vision - Jekura – Deep the Eternal Forest. Dve z piesní nahrala pod pseudonymom White Onyx Elephant.

Tretí album Sopor, The Inexperienced Spiral Traveller, vyšiel v roku 1997. V tom istom roku vyšla aj jeho zremixovaná verzia s názvom Voyager: The Jugglers of Jusa. Približne v tom období si Varney zmenila meno na Anna Varney Cantodea.

V roku 1999 vyšiel dvojalbum Dead Lovers' Sarabande (Face One) a Dead Lovers' Sarabande (Face Two). Tento dvojalbum bol venovaný pamiatke Rozz Williamsa, frontmana skupiny Christian Death, ktorý zomrel v roku 1998 ako 34 ročný. Dead Lovers Sarabande bol prvý album Sopor, ktorý vyšiel na vinylovej platni. Nasledujúci rok vyšiel šiesty album Sopor Aeternus, Songs from the Inverted Womb.

2003 - 2007

[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2003 bolo oznámené, že producent John A. Rivers bude produkovať nasledujúci album Sopor Aeternus Es Reiten die Toten so Schnell. Rivers produkoval aj všetky nasledujúce albumy Sopor. V roku 2004 boli prerobené všetky predchádzajúce albumy Riversom a bol im navrhnutý nový obal. V tom istom roku vyšiel ôsmy album Sopor Aeternus, La Chambre d'Echo. Nasledovalo vydanie EP Flowers in Formaldehyde a box set Like a Corpse Standing in Desperation, ktorý obsahuje piesne a nahrávky, veľmi ťažko dostupné.

2007 - 2011

[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2007 bol vydaný deviaty album Sopor, "Les Fleurs du Mal – Die Blumen des Bösen". Anna sa vyjadrila, že názov albumu nesúvisí so zbierkou básní od Charlesa Baudelaira z roku 1857 s rovnakým názvom, ako si možstvo ľudí myslí, ale je odkazom na novelu Jeana Geneta Notre Dame des Fleurs. Album bol vydaný na vinylovej platni a na CD box sete, pričom jeho predaj bol limitovaný na 900 až 2000 kópií. Limitovaná edícia obsahovala taktiež 40 stranový booklet s textami piesní a ilustráciami a 120 stranovú mangu o tomto albume. Z tohto albumu taktiež pochádza druhý singel Sopor, „In der Palasträ“, ktorý bol vydaný na samostatnom DVD a doplnený videoklipom. V roku 2009 bolo vydané DVD The Goat and Other Re-Animated Bodies, ktoré obsahovalo všetky dosiaľ vydané videoklipy Sopor.

Hudobná charakteristika

[upraviť | upraviť zdroj]

Hudba Sopor Aeternus má korene v renesančnej a barokovej hudbe, veľmi často využívajúc nástroje ako organ, dychové nástroje, gitary, zvončeky, syntetizátory, bicie. Na novších albumoch je počuť omnoho viac živých nástrojov, taktiež je znateľný väčší vplyv elektronickej a gothic rockovej hudby. Hoci je Sopor Aeternus zaraďované medzi darkwave hudbu, Anna to ignoruje a sama sa vyjadrila, že: „robím hudbu pre mŕtve deti a iné zranené duše, to je všetko“.

Cantodea je známa tým, že robí hudbu hlavne pre seba. Jej texty sa zaoberajú témami ako smrť, nenaplnená láska, karmická bolesť, osamelosť, smútok, zlyhanie, spirituálno. Taktiež sú častými témami v jej textoch okultizmus, sexualita a láska. V niektorých textoch je hlavnou témou Annina transsexualita. Na niektorých obaloch albumov, ale aj na niektorých fotografiách, je Anna zobrazená nahá so ženskou vagínou. V skutočnosti je to práca post-produkcie, Anna nikdy nepodstúpila operáciu zmeny pohlavia. V mnohých jej textoch sa objavujú odkazy na rímske božstvá, predovšetkým na bohov Saturna, Morfeusa, Hádesa, Uranusa a Chárona. Sú to napríklad texty piesní „Sister of Self-Destruction“, „Goat“, „Old Man“, „Lord of the Darkest Side“ a ďalšie.

Diskografia

[upraviť | upraviť zdroj]

Tri demá sú často označované ako Blut der Schwarzen Rose alebo The Undead-Trilogy. Vydané bolo iba prvé z nich.

 • Es reiten die Toten so schnell… (1989)
 • Rufus (1992)
 • Till Time and Times Are Done (1992)

Štúdiové albumy

[upraviť | upraviť zdroj]
 • Ich töte mich... (1994)
 • Todeswunsch (1995)
 • The Inexperienced Spiral Traveller (1997)
 • Dead Lovers' Sarabande (Face One) (1999)
 • Dead Lovers' Sarabande (Face Two) (1999)
 • Songs from the Inverted Womb (2000)
 • Es reiten die Toten so schnell (2003)
 • La Chambre d'Echo (2004)
 • Les Fleurs du Mal - Die Blumen des Bösen (2007)
 • A Triptychon of Ghosts (Part Two) - Have You Seen This Ghost? (2011)
 • Poetica - All Beauty Sleeps (2013)
 • Mitternacht - The Dark Night of the Soul (2014)

EP a remix albumy

[upraviť | upraviť zdroj]
 • Ehjeh Ascher Ehjeh (1995)
 • Voyager - The Jugglers of Jusa (1997)
 • Flowers in Formaldehyde (2004)
 • Sanatorium Altrosa (2008)
 • A Triptychon of Ghosts (Part One) - A Strange Thing to Say (2010)
 • A Triptychon of Ghosts (Part Three) - Children of the Corn (2011)
 • The Goat/The Bells Have Stopped Ringing (2005)
 • In der Palästra (2007)
 • Imhotep (2011)

Ostatná práca

[upraviť | upraviť zdroj]
 • Jekura - Deep the Eternal Forest (1995) - kompilácia vytvorená vydavateľstvom Apocalyptic Vision, na ktorú Anna nahrala štyri piesne
 • Nenia C'alladhan (2002) - Annin druhý hudobný projekt s Constance Fröhling
 • Like a Corpse Standing in Desperation (2005) - box set s piesňami a nahrávkami, veľmi ťažko dostupnými
 • The Goat and Other Re-Animated Bodies (2009) - DVD so všetkými dosiaľ vyjdenými videoklipmi Sopor

Videografia

[upraviť | upraviť zdroj]

K niektorým piesňam Sopor bol vydaný aj videoklip, ktorý sprevádza hudbu. Väčšina videí je značne abstraktná, s niekoľkými vrstvami záberov na vytvorenie rozmazaného efektu. Videoklip k „Deep the Eternal Forest“ má dve verzie: jedna s Annou v čiernom rúchu, druhá s Annou v bielom rúchu. Prvých šesť vydaných videoklipov Sopor bolo vydaných aj na box sete Like a Corpse Standing in Desperation, zatiaľ čo videoklip k piesni „In der Pälastra“ bol vydaný na samostatnom DVD. Limitovaná CD edícia A Strange Thing To Say obsahovala bonusové DVD s videoklipom eponymnému songu. Videoklip k piesni „Children of the corn“ je dostupný len online. Všetky videoklipy Sopor Aeternus sú režírované Annou Varney Cantodeou.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sopor Æternus & the Ensemble of Shadows na anglickej Wikipédii.