Stephen Cole Kleene

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Stephen Cole Kleene
americký matematik a informatik
Stephen Cole Kleene
Narodenie5. január 1909
Hartford, Connecticut, USA
Úmrtie25. január 1994 (85 rokov)
Madison, Wisconsin, USA
Alma materPrinceton University

Stephen Cole Kleene (* 5. január 1909, Hartford, Connecticut, USA – † 25. január 1994, Madison, Wisconsin) bol americký matematikinformatik, ktorý svojou prácou pomohol položiť základy teoretickej informatiky.

Spolu s Alonzom Churchom (ktorého bol Kleene študentom), ako aj s Alanom Turingom, Emilom Postom, či Kurtom Gödelom je považovaný za zakladateľa odvetvia matematickej logiky, tzv. teórie rekurzívnych funkcií, obzvlášť významná je jeho práca v teórii vypočítateľnosti. Je po ňom pomenovaných viacero matematických konceptov, napr. Kleeneho hierarchia, Kleeneho algebra, či Kleeneho hviezdička (tiež nazývaná iterácia alebo Kleeneho uzáver) a s ňou úzko súvisiace Kleeneho plus (kladná iterácia). Taktiež vynašiel regulárne výrazy a spolu s Alonzom Churchom aj lambda kalkul. Jeho meno nesú aj Kleeneho s-m-n veta a Kleeneho-Rosserov paradox. Bol tiež priekopníkom intuicionizmu.

Správna výslovnosť mena Kleene je /ˈkleɪniː/ (ako anglické „clay-knee“), nie /ˈkliːniː/ alebo /ˈkliːn/. Jeho syn, Ken Kleene pri tejto príležitosti napísal: „Pokiaľ je mi známe, táto výslovnosť je nesprávna vo všetkých existujúcich jazykoch. Podľa mňa túto novátorskú výslovnosť vynašiel môj otec.“

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Kleene sa narodil v roku 1909, v Hartforde, Connecticut. Študoval na Amherst College (Amherst, Massachusetts, USA), kde v roku 1930 získal titul bakalára, neskôr na Princetonskej univerzite, kde v roku 1934 získal aj doktorát (PhD). Jeho dizertačnú prácu s názvom A Theory of Positive Integers in Formal Logic (Teória prirodzených čísel vo formálnej logike) viedol ako školiteľ Alonzo Church. V tridsiatych rokoch pomohol k rozvoju lambda kalkulu, ktorý vynašiel Church, takou mierou, že dnes býva považovaný aj za jeho spoluzakladateľa. V roku 1935 začal pracovať na katedre matematiky Wisconsinsko-Madisonskej univerzity, kde strávil väčšinu svojho profesionálneho života. Počas Druhej svetovej vojny pôsobil v americkej armáde.

Kleeneho výuka na Wisconsinsko-Madisonskej univerzite v oblasti matematickej logiky vyústila v troch knihách: Introduction to Metamathematics (Úvod do metamatematiky) (1952), The Foundations of Intuitionistic Mathematics (Základy intuicionistickej matematiky) (1965; spolu s Richardom Eugeneom Vesleym) a Mathematical Logic (Matematická logika) (1967). V prvej z týchto kníh Kleene uverejnil významný alternatívny dôkaz Gödelovych viet o neúplnosti a druhá je považovaná za klasický americký titul o intuicionistickej logike.

Kleene mal so svojou manželkou Nancy Elliottovou štyri deti. Po celý život sa venoval rodinnej farme v Maine. Venoval sa tiež horolezectvu a kanoistike, zaujímal sa o prírodu a životné prostredie, bol aktívnym ochrancom prírody.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]