Kurt Gödel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kurt Gödel
rakúsko-americký logik, matematik a matematický filozof
rakúsko-americký logik, matematik a matematický filozof
Narodenie28. apríl 1906
Brno, Česko
Úmrtie14. január 1978 (71 rokov)
Princeton, New Jersey, USA
PodpisKurt Gödel, podpis
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Kurt Gödel

Kurt Gödel (* 28. apríl 1906, Brno – † 14. január 1978, Princeton, New Jersey, USA) bol rakúsko-americký logik, matematik a matematický filozof, súkromný docent Viedenskej univerzity (19331938), od 1953 profesor. Princetonského ústavu perspektívnych výskumov, člen Národnej AV USA a Americkej filozofickej spoločnosti.

Jeho najznámejšou prácou je teorém neúplnosti (Gödelova veta, 1931), ktorý hovorí, že každý samokonzistentný systém axióm dostatočne rozvinutý na opis celočíselnej aritmetiky umožní predpoklady o celých číslach, ktoré sa nedajú ani dokázať, ani vyvrátiť na základe axióm. Tiež napísal známu prácu o hypotéze kontinua, o ktorej dokázal, že sa nedá vyvrátiť na základe axióm prijatej teórie množín, za predpokladu, že sú konzistentné. Gödel významne prispel do teórie dôkazov; objasnil spojenie medzi klasickou logikou, intuičnou logikou a stavovou logikou tým, že definoval prechody medzi nimi.

Diskutuje sa o tom, že Kurt Gödel je jedným z najvýznamnejších logikov dvadsiateho storočia a jedným z troch najväčších logikov všetkých čias (ostatní dvaja sú Aristoteles a Gottlob Frege).

Občianstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v roku 1906 v Brne ako občan Rakúsko-Uhorska, po rozpade Rakúsko-Uhorska stal sa vo veku 12 rokov československým občanom. Neskôr, vo veku 23 rokov získal rakúske občianstvo a po tom čo Adolf Hitler v roku 1938 anektoval Rakúsko sa stal automaticky občanom nemeckej Ríše. Po druhej svetovej vojne a emigrácii do USA v roku 1940 získal občianstvo Spojených štátov.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.